Tchórzewski: Orlen rozważa wsparcie atomu

9 lutego 2018, 10:45 Atom

Zarząd PKN Orlen pod kierownictwem Wojciech Jasińskiego prowadził rozmowy z udziałowcami spółki PGE EJ1, która ma budować elektrownię jądrową – powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, oczekuje w tej sprawie ciągłości działań.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii

„Zarząd pod kierownictwem prezesa Jasińskiego zainteresował się energetyką jądrową i prowadził rozmowy ze spółkami energetycznymi, co do objęcia udziałów w spółce celowej PGE EJ1” – powiedział minister Tchórzewski.

„Takie rozmowy miały miejsce. PKN Orlen prowadził badania i rozmowy z zamiarem wejścia na udziały PGE EJ1. Zakres kapitałowego wejścia miał być podjęty po zbadaniu sytuacji spółki” – dodał minister. Jak podkreślił, „w tej sprawie nie było rozbieżności zdań i mam nadzieję, że z nowym zarządem też nie będzie”. „Będziemy mieli ciągłość działań w tym zakresie” – dodał.

PGE EJ1 jest spółką celową, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, w tym m.in. uzyskanie stosownych decyzji lokalizacyjnych i środowiskowych w oparciu o przeprowadzone badania. W przyszłości ma pełnić funkcję operatora elektrowni. Obecnie 70 proc. udziałów w PGE EJ1 ma PGE, a po 10 proc. Enea, KGHM i Tauron.

Odnosząc się do odwołania prezesa Jasińskiego, minister Tchórzewski przypomniał, że Skarb Państwa ma w Orlenie 28 proc. akcji i „kwestia zmian w radzie i zarządzie wynika ze współpracy akcjonariuszy w szerokim zakresie”.

Polska Agencja Prasowa