Tchórzewski: Chcemy rozwijać elektromobilność wspólnie z Polakami

7 marca 2017, 07:30 Energia elektryczna

Minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister Michał Kurtyka 6 marca 2017 r. wzięli udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez spółkę ElectroMobility Poland SA (EMP). Wspólnie z dyrektorem zarządzającym EMP Krzysztofem Kowalczykiem ministrowie przedstawili perspektywy rozwoju transportu elektrycznego w Polsce. Ogłoszono również, że 13 marca 2017 r. rozpocznie się konkurs na samochód elektryczny.

fot. Ministerstwo Energii

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że mały, miejski samochód elektryczny, produkowany w Polsce, oparty na polskiej myśli technicznej to dla polskiego rynku motoryzacyjnego wyzwanie. – Jako Ministerstwo Energii wspieramy rozwój elektromobilności w Polsce, tworzymy warunki do tego, żeby polscy przedsiębiorcy działający w tym sektorze mogli z powodzeniem konkurować z europejskimi – mówił. – Oczywiście to czy taki pojazd będzie w Polsce produkowany, ostatecznie zweryfikuje rynek. Pewne jest, że to wyzwanie musimy i chcemy podjąć. Jestem przekonany, że nasze przedsięwzięcie odniesie sukces – przekonywał Minister Krzysztof Tchórzewski.

Wiceminister energii Michał Kurtyka zaprezentował podażową stronę Planu rozwoju Elektromobilności. – Rewolucja na rynku pojazdów, której jesteśmy świadkami, to szansa dla nowych podmiotów na rzucenie rękawicy dużym firmom. Mamy przykłady, że jest to możliwe – podkreślił. – Opracowaliśmy w ME pakiet rozwiązań, mogący pomóc polskim firmom zbudować swoją pozycję na rynku, którego ramy dopiero się budują – dodał.

Minister Tchórzewski odniósł się także do startującego 13 marca 2017 r. otwartego konkursu, który ma wyłonić pięciu laureatów projektu karoserii polskiego e-samochodu. Podkreślał, że na etapie jeżdżących prototypów na najlepszy projekt ma głosować publiczność – Chcielibyśmy w ten sposób poznać gusta i oczekiwania Polaków w odniesieniu do auta miejskiego, którym chcieliby się poruszać w niedalekiej przyszłości – tłumaczy zamiary Minister Tchórzewski.

Organizatorem konkursu na miejski samochód elektryczny jest spółka ElectroMobility Poland SA. Patronat nad konkursem sprawują Ministerstwo Energii, Enea SA, Energa SA, PGE Polska Grupa Energetyczna SA i Tauron Polska Energia SA. Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej EMP.

Ministerstwo Energii