Tchórzewski: Jest wola USA, by współpracować przy polskim atomie

12 czerwca 2019, 15:00 Atom
atom energetyką jądrowa

Minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany w środę w Sejmie o to, czy spodziewa się przełomu w sprawie polskiego programu jądrowego po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA powiedział, że jest tu spora wola współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych.

„Jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego. (…) My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Ja informowałem na spotkaniach ministrów energii o tym, że Polska poszukuje nie tylko technologii, ale i partnerów” – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany, czy spodziewa się przełomu po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej.

„Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych” – poinformował Tchórzewski. „Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych” – dodał. Minister podkreślił, że „różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane”.

Polska Agencja Prasowa

Stępiński: Atom z USA w Polsce? Kapitał to nie wszystko