Tchórzewski: Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej

4 sierpnia 2017, 11:15 Atom

W odpowiedzi na pojawiające się w mediach doniesienia i pytania kierowane do resortu energii dotyczące decyzji w zakresie budowy elektrowni jądrowej ministerstwo poinformowało, że jeszcze nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie.

Konferencja poświęcona energetyce jądrowej. fot. Ministerstwo Energii

– Wielokrotnie już podkreślałem – a dziś robię to po raz kolejny – że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego, który poważnie rozważamy w ME. Jednocześnie podkreślam, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie- zaznacza minister Tchórzewski.

Szef resortu energii zwraca również uwagę, że decyzja o takiej inwestycji musi uzyskać akceptację rządu.

– A tej jeszcze nie ma – mówi.

Minister zaznacza przy tym, że są bardzo istotne argumenty za tym, aby taka elektrownia w Polsce powstała. Jednym z nich jest zeroemisyjność technologii jądrowej.

– Nowoczesna energetyka węglowa gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne na lata. Opracowując warianty miksu energetycznego musimy jednak brać pod uwagę kwestie związane z wymogami unijnymi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. – zauważa minister Tchórzewski.

– Dlatego w naszym miksie energetycznym należałoby uwzględnić pracujące stabilne źródło zeromemysyjne. Jest nim bez wątpienia elektrownia jądrowa – podkreśla.

Minister Tchórzewski podkreśla również, że ME śledzi rynek i pojawiające się propozycje technologiczne.

– Analizujemy i przyglądamy się różnym rozwiązaniom, czego przykładem są wyjazdy studyjne naszych specjalistów do Chin, Korei, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych – przypomina.

Zaznacza ponadto, że Spółka PGE EJ1 prowadzi badania środowiskowe w dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim: „Lubiatowo-Kopalino” (gm. Choczewo) i „Żarnowiec” (gm. Krokowa i gm. Gniewino). – Ewentualna lokalizacja inwestycji – jeśli zapadnie decyzja o jej realizacji – zostanie wybrana po zakończeniu tych badań. Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – podkreśla.

Ministerstwo Energii