Tchórzewski: Nowy program dla górnictwa do końca roku

7 lipca 2016, 10:45 Energetyka

Do końca roku powinien zostać opracowany nowy program działalności górnictwa na kolejne lata – napisał w odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister zauważył, że w pierwszej kolejności trzeba było ratować płynność finansową Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W pierwszych dwóch firmach zakończono audyty, które posłużyć mają do zaprogramowania działań restrukturyzacyjnych.

– Po zakończeniu audytu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a także po dojściu do docelowej struktury organizacyjnej sektora, rozpoczniemy prace nad programem dla górnictwa węgla kamiennego na następne lata. (…) otwarte pozostaje pytanie, jaka pozostała jeszcze część majątku nieprodukcyjnego polskich kopalń powinna trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a co z tym związane, ilu górników skorzysta z osłon socjalnych jakie umożliwiono przyjmując w styczniu br. nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – napisał minister.

– Dzisiaj możemy mówić już o trochę innej perspektywie funkcjonowania spółek węglowych i dlatego rozpoczęliśmy prace analityczne nad programem. Prace będą dotyczyły takich zagadnień jak rozwój i optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich, innowacyjność w górnictwie, inwestycje w nowe złoża czy zwiększenie konkurencyjności krajowej produkcji węgla. Wyrażam pogląd, że po przeprowadzeniu konsultacji ze stroną społeczną dokument powinien być opracowany do końca roku – dodał.

Źródło: Polska Agencja Prasowa