InfrastrukturaKolejeWszystko

Tchórzewski: Na projekt szerokich torów do Wiednia musiały pójść łapówki

W zeszłym roku Koleje Rosyjskie poinformowały o rozpoczęciu działań na rzecz budowy szerokiego toru do Wiednia przez Ukrainę i Słowację. Za projekt odpowiada spółka joint-venture, której udziałowcami są narodowe koleje Rosji (RŻD), Słowacji (ZSKK), Austrii (OBB) i Ukrainy (UZ) – poinformował Rynek Kolejowy.

– Planowany przez Rosję projekt – omijającej Polskę od południa – kolei szerokotorowej do Wiednia nie jest w interesie Polski. W naszym interesie bowiem byłoby, gdybyśmy przejmowali transportowane w ten sposób ładunki i wieźli je dalej – ocenia w rozmowie z naszym portalem poseł Krzysztof Tchórzewski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury.

Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić, by teraz w całej Europie przerabiać kolej na szerokotorową tylko dlatego, że Putin dorzuci jakichś środków.

Jaki cel mają państwa należące do Unii Europejskiej, by takiej inwestycji się podejmować? – pyta poseł. – Żeby Rosjanie rosyjskimi wagonami, rosyjskimi lokomotywami, według rosyjskich norm (kolejami szerokorowymi) mogli swobodnie wwozić swoje towary do Unii? To jest skandal – uważa Tchórzewski. – Zgody na taką inwestycje wyrażane przez władze krajów unijnych uczestniczące w tym projekcie świadczą o tym, że Rosjanie na sam lobbing swoich zagranicznych inwestycji gospodarczych przeznaczają dziesiątki milionów dolarów. Wiadomo jak duże pieniądze musiały wchodzić w grę, by Rosjanie mogli np. sprzedawać ropę naftową za 400 mln dol. rocznie więcej niż gdyby chcieli ją sprzedawać po średnich cenach światowych.

– Jeżeli w Rosji obowiązuje taki system, że nic się nie da załatwić bez określonej „opłaty”, oznacza to, że funkcjonuje tam państwo mafijne – kończy poseł.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X