EnergetykaEnergia elektryczna

Tchórzewski w “Rz” o obligu giełdowym: Najważniejsza jest transparentność i cena

Krzysztof Tchórzewski, fot. flickr.com/premierrp

Minister energii Krzysztof Tchórzewski napisał dla dziennika “Rzeczpospolita” komentarz, w którym uzasadnił wprowadzenie 100-procentowego obliga giełdowego dla energii elektrycznej. – Najważniejsze dla mnie są transparentność i zabezpieczanie cen dla odbiorców prądu – napisał.

Obligo giełdowe dla energii elektrycznej

W ostatnim czasie spółki i eksperci ostrzegali przed dużym wzrostem cen energii dla odbiorcy końcowego, co było głównym powodem decyzji ministra. – To ważne w sytuacji, kiedy rynek staje się mało płynny i naraża się na działania zmierzające do optymalizacji zysku danego podmiotu, oczywiście w ramach obowiązującego prawa. Wówczas nawet niewielkie wolumeny, rzędu kilku megawatów, mogą znacznie podbić cenę na giełdzie – napisał minister Tchórzewski.

Jeszcze w zeszłym roku obowiązywało obligo giełdowe na poziomie 15 procent, które zostało podniesione do 30 procent od stycznia, a obecnie nie obowiązuje ono tylko energii elektrycznej wytworzonej przez kogenerację, odnawialne źródła energii i zawarte już umowy. Ministerstwo ma przedstawić projekt ustawy w tej sprawie na początku września, by mogła ona wejść w życie od grudnia, ale minister zaapelował do spółek, by już od sierpnia przeniosły całość transakcji na giełdę.

Obligo a nowe projekty

– Oczywiście zwiększenie obliga nie spowoduje, że nie będą występowały wahania cen energii elektrycznej na giełdzie. Są one na niej nawet pożądane, ponieważ sygnalizują zbliżające się problemy z bilansem mocy. Niemniej nie może być sytuacji, gdy istnieje duża nadwyżka mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, a ceny gwałtownie wzrastają – pisał Tchórzewski dla “Rzeczpospolitej”.

– Bezpieczeństwo energetyczne i dobre ceny energii dla gospodarki i obywateli są podstawą rozwoju gospodarczego Polski. Obecnie skupiamy się na modernizacji elektroenergetyki, w szczególności na inwestycjach w nowe bloki energetyczne, których wartość przekracza 30 mld złotych – pisał dalej minister. Wymienił w tym miejscu projekty w Opolu, Ostrołęce, Jaworznie i Turowie. Wspomniał też o rozwoju OZE i elektromobilności.

Rzeczpospolita


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X