EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Tchórzewski: Polska odrzuca dekarbonizację. Będziemy szli własnym tempem

Minister energii RP Krzysztof Tchórzewski otworzył Międzynarodowy Kongres Naukowo-Przemysłowy Energia@21 „Innowacyjna gospodarka, nowoczesne społeczeństwo, inteligentna energetyka” na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Mówił o problemie braku jedności w polityce energetycznej Unii Europejskiej. Jako przykład podał brak poparcia Niemców dla polskiej inicjatywy wspólnych zakupów gazu. Ocenił, że ze względu na brak solidarności energetycznej, Polska musi iść własną drogą i własnym tempem. Z tego względu ministerstwo energii stawia na obniżenie emisji i modernizację energetyki konwencjonalnej.

– Do 2050 roku zero węgla? My to po prostu odrzucamy – mówił o założeniach polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej, która zakłada, że do połowy obecnego stulecia z energetyki na naszym kontynencie zniknie węgiel. – Jeżeli do wtedy zejdziemy do 50 procent węgla w naszym miksie to będzie wielki sukces i ogromny wysiłek naszego narodu.

– To nie myśmy zdecydowali, że Polska dostała zgodę od Imperium Radzieckiego na to, aby budować energetykę węglową, a na elektrownię jądrową nie – przypominał polityk. – Jeżeli poszlibyśmy na kierunek całkowitej zmiany, to patrząc na dostępność i połączenia energetyczne, dzisiaj są w miarę opłacalne elektrownie gazowe w Niemczech. Natomiast to, że Niemcy mają gaz z Rosji o 30 procent tańszy od Polski wynika z pewnej polityki, pewnej niejednorodności w Unii Europejskiej.

– W rozmowie zaproponowałem ministrowi przemysłu Sigmarowi Gabrielowi wspólne negocjacje cen gazu, ale odpowiedzią było milczenie – powiedział w Poznaniu minister Tchórzewski. – Wspólna droga w Unii Europejskiej na razie nie we wszystkim jest możliwa.

– To wszystko musimy wziąć pod uwagę. Dlatego przede wszystkim musimy wypełnić nasze cele redukcji emisji. Patrząc z takiego punktu widzenia, jeżeli odnieść się do konferencji paryskiej, to jej ustalenia dają większą swobodę, jeśli chodzi o sposób dochodzenia do niższej emisji, możliwość uwzględnienia lasów. To powoduje, że swoje miejsce w zakresie efektywności energetycznej możemy znaleźć – podkreślał uczestnik poznańskiej konferencji. – Mamy teraz duże możliwości. Realizowane obecnie inwestycje, czy to Kozienice czy Opole, pokazują, że w tym kierunku będziemy szli. Jednocześnie, jeśli chodzi o zmniejszenie zużycia węgla w energetyce będziemy szli wolniejszym krokiem niż pozostałe kraje UE bo one startują z innego poziomu.

W zakresie pakietu dyspozycyjności mocy w energetyce odnawialnej widzę tylko 10 procent w stosunku do mocy, które już posiadamy. Tyle mogą polskie sieci energetyczne brać pod uwagę w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Pewność Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w Polsce według praktycznej oceny daje nam więc konkretny sygnał, że na 1000 MW energii elektrycznej zainstalowanych w OZE w razie potrzeby na pewno mamy do dyspozycji tylko 100 MW – wyliczał Tchórzewski. – Taka jest brutalna prawda.

– Koszty zapewnienia rezerwowego zasilania w zgodzie z wytycznymi Komisji Europejskiej, które dają pierwszeństwo energetyce odnawialnej. Obecnie funkcjonujemy w sferze fikcji, a nam energetykom nie wolno tego robić – ostrzegał minister. Rosnący udział kosztów dodatkowych OZE pokazuje, że nie wiadomo w jakim zakresie i jak długo budżety przedsiębiorstw i rodzin będzie stać na ich opłacanie. Musimy patrzeć z punktu widzenia programu wzrostu zamożności Polaków. Koszty energetyczne rodziny powyżej 10 procent stawiają nas już prawie w sferze ubóstwa energetycznego, jesteśmy już na granicy.

Konferencja Energi@21 jest objęta patronatem portalu BiznesAlert.pl. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny, prowadzi ją wraz z Bereniką Stolarczyk z Wielkopolskiej Telewizji Kablowej.


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X