Uroczyste podpisanie umowy o rozbudowie funkcjonalności terminalu LNG

23 kwietnia 2019, 10:00 Alert
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. PLNG
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. PLNG

24 kwietnia na terenie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dojdzie do uroczystego podpisania umowy o dofinansowaniu rozbudowy gazoportu.

Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostanie podpisana pomiędzy Polskim LNG (operatorem obiektu) a instytucją wdrażającą projekt pod nadzorem ministerstwa energii, czyli Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym. Terminal LNG ma zostać wzbogacony o nowe funkcje, czyli bunkierkę LNG oraz większą przepustowość przeładunku na cysterny. Komisja Europejska zatwierdziła w marcu rozbudowę terminalu z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie, a także poszerzenie jego funkcjonalności.

Polskie LNG podaje, że realizuje Program Rozbudowy Terminalu, zakładający wykonanie czterech komponentów: zwiększenie mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO. Pod koniec stycznia do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła 50. dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG.

Wojciech Jakóbik