Terminal LNG, z którego PGNiG będzie kupować gaz, dostał zielone światło na budowę

16 czerwca 2020, 10:00 Alert
lng
Tankowiec LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

Amerykańskie organy regulacyjne ds. energii zatwierdziły wniosek Venture Global LNG o kontynuację przygotowania do budowy terminalu Plaquemines LNG w Luizjanie. Skroplony gaz ziemny z tej instalacji kupować będzie między innymi PGNiG.

Budowa terminalu Plaquemines LNG

Firma poinformowała na swojej stronie internetowej, że planuje rozpocząć wczesne prace budowlane w Plaquemines w połowie 2020 roku, a następnie finansowo zamknąć projekt pod koniec 2020 roku. Zakład ma zostać oddany do użytku w 2023 roku. Jeśli budowa Plaquemines LNG ruszy, to może się okazać, że będzie to jedyny amerykański terminal LNG, który zacznie powstawać w 2020 roku. Powodem tego jest pandemia koronawirusa, przez którą opóźnieniu uległo wiele tego typu projektów, a dodatkowo spadło zapotrzebowanie na surowce energetyczne i ich ceny.

Plaquemines ma wytwarzać do 20 milionów ton LNG rocznie. Instalacja ma kosztować około 8,5 miliarda dolarów. Oprócz Plaquemines, Venture Global buduje fabrykę LNG Calcasieu Pass LNG w Luizjanie, która ma kosztować około 4,5 miliarda dolarów i wejść do eksploatacji jesienią 2022 roku.

Od Venture Global gaz kupować będą firmy Royal Dutch Shell, Edison, BP, Repsol oraz PGNiG.

Reuters/Michał Perzyński

Venture Global LNG rozpocznie budowę terminalu Plaquemines, z którego popłynie LNG dla PGNiG