Tesla będzie produkować solarne dachy z Panasonic Corp.

28 grudnia 2016, 07:00 Alert

Tesla motor Inc wraz z Panasonic Corp. będą produkować panele solarne w fabryce w Buffalo w stanie Nowy York w przyszłym roku.

Produkcja rozpocznie się latem 2017 i do 2019 roku farma na bazie produkowanych ogniw będzie miała 1 gigawat, jak możemy przeczytać w dokumencie obu firm opublikowanym dzisiaj. Panasonic ma zainwestować ponad 256 milionów $ w instalację i infrastrukturę produkcyjną. Firmy nie podały łącznej kwoty inwestycji.

Fot. SolarCity/Gramwzielone.pl

Dzisiejsze oświadczenie potwierdziło przypuszczenia o zacieśnieniu współpracy pomiędzy dwoma gigantami. Obecnie ich współpraca dotyczy nie tylko farmy solarnej, ale także budowy Gigafabryki w Nevadzie. Fabryka ta ma dostarczać akumulatory do samochodów elektrycznych i magazynów energii zarówno przemysłowych jak i domowych. Łączna kwota inwestycji ma sięgnąć 5 miliardów $. Budowa fabryki litowo – jonowych baterii powinna zostać zakończona w 2018 roku, jednak pierwsze ogniwa miały zjechać z taśm produkcyjnych z końcem tego roku.

W październiku tego roku Tesla potwierdziła plany współpracy z Panasonic nad dachowymi modułami solarnymi instalowanymi w SolarCity Corp. (firmę, którą Tesla nabyła w zeszłym miesiącu za ponad 2 miliardy $).

„Kiedy rozpocznie się produkcja solarnych dachów, Tesla będzie także współpracować z Panasonic i wykorzystywać ich ogniwa w wielu rodzajach solarnych dachówek” możemy przeczytać w oświadczeniu. Szef Tesli, Elon Musk w październiku potwierdził plany dotyczące ogniw solarnych wykorzystywanych w dachach produkowanych przez Teslę, dziś wiadomo, że współpraca się rozwija. Elementy produkowane w Buffalo mają pasować do pozostałych produktów Tesli takich jak Powerwall i Powerback.

Bloomberg