Testy, które pomogą Ziemi uniknąć zagłady. NASA chce sprowadzać asteroidy na dobrą drogę

27 listopada 2021, 11:00 Alert

24 listopada 2021 roku NASA rozpoczęła misję Dart. Amerykanie testują robota kosmicznego, który w razie zagrożenia uderzy w asteroidę i zmieni jej trajektorię w taki sposób, aby ominęła Ziemię.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Gotowi na wszystko

Robot kosmiczny, umiejscowiony na rakiecie SpaceX Falcon 9, wystartował w środę o godz. 22.20 czasu pacyficznego z bazy sił powietrznych Vandenberg na wybrzeżu Kalifornii. Test Dart da odpowiedź na pytanie, czy NASA jest w stanie zmienić trajektorię asteroidy rozbijając o nią robota z odpowiednią prędkością i popchnąć na tyle mocno, aby w razie potrzeby ominęła naszą planetę.

Celem Darta jest asteroida wielkości stadionu piłkarskiego, która krąży wokół pięć razy większego większego obiektu w układzie podwójnym o nazwie Didymos.

NASA podkreśla, że wybrana asteroida nie zagraża Ziemi i nie ma możliwości, aby w wyniku testu została skierowana w jej stronę. Naukowcy wybrali układ binarny Didymos, ponieważ jego względna bliskość do Ziemi i konfiguracja podwójnej asteroidy sprawiają, że idealnie nadaje się do obserwowania skutków uderzenia.

Zdaniem oficera obrony planetarnej NASA Lindleya Johnsona, kluczem do uniknięcia asteroid jest wykrywanie ich z dużym wyprzedzeniem i przygotowanie na zmianę kursu. – Nie chcemy być w sytuacji, w której asteroida zmierza w kierunku Ziemi, a dopiero wtedy reagujemy i testujemy tego rodzaju możliwości – powiedział.

Independent/Jędrzej Stachura

J. Perzyński: Misja na Marsa to paliwo propagandowe Chin