TGE: Rekord zainteresowania energią z gwarancją pochodzenia

0
18
fot. Pixabay

3 listopada br. minęły cztery lata funkcjonowania Rejestru Gwarancji Pochodzenia. W tym okresie można było zaobserwować nie tylko dynamiczny wzrost wolumenów, ale także zainteresowanie członkostwem w RGP zarówno podmiotów krajowych, jak i zagranicznych.

W pierwszym roku działania Rejestru wolumen obrotu gwarancjami wyniósł jedynie niewiele ponad 0,11 TWh, aby już w kolejnym (od listopada 2015 r. do października 2016 r.) osiągnąć poziom 0,88 TWh. W okresie od listopada 2016 r. do października 2017 r. odnotowano transakcje o wolumenie 1,46 TWh. Ostatnie 12 miesięcy przyniosło aż ośmiokrotny wzrost wolumenu rdr, tj. do poziomu 12,10 TWh, co stanowi 72% rocznej produkcji w OZE w Krajowym Systemie  Elektroenergetycznym. Miesięczne ceny gwarancji mieściły się w roku 2018 w przedziale od 0,36 zł/MWh (cena minimalna w styczniu) do 0,55 zł/MWh (cena maksymalna w maju). W październiku br. cena gwarancji wyniosła 0,41 zł/MWh.

Rejestr Gwarancji Pochodzenia obok Rejestru Świadectw Pochodzenia jest jedną z kluczowych linii biznesowych TGE. Zależy nam zarówno na jego rozwoju, jak i szerszej promocji krajowych gwarancji za granicą. Dlatego aktualnie uczestniczymy w pracach nad nowelizacją ustawy o OZE, mających na celu dołączenie Polski do AIB (Association of Issuing Bodies) oraz akceptację polskich gwarancji na rynku europejskim – powiedział Piotr Listwoń, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych TGE.

Rejestr Gwarancji Pochodzenia skierowany jest nie tylko do wytwórców energii ze źródeł odnawialnych, spółek obrotu, brokerów, ale do wszystkich zainteresowanych podmiotów, którym zależy na poświadczeniu pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Rejestrowi od momentu jego uruchomienia zaufało już ponad 420 firm, wśród których jest 12 podmiotów zagranicznych.

Czym są gwarancje pochodzenia?

Gwarancje pochodzenia energii są elementem polityki środowiskowej UE, mają one na celu określenie odbiorcy końcowemu rodzajów źródeł i paliw, z których powstaje energia elektryczna. W związku z tym, że niemożliwe jest oznaczenie samej energii, stworzono system dokumentów (gwarancji), które powstają wraz z jej produkcją. Systemem gwarancji pochodzenia objęte są jedynie odnawialne źródła energii (OZE).

Gwarancja pochodzenia wydawana jest przez Urząd Regulacji Energetyki na okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w OZE. Następnie w formie elektronicznej przekazywana jest do RGP, przy czym po upływie tego okresu gwarancja wygasa i podlega wykreśleniu z Rejestru. Dokument posiada indywidualny numer oraz datę ważności. W przeciwieństwie do świadectw pochodzenia, gwarancje nie są towarem giełdowym, zaś obrót nimi odbywa się bezpośrednio w Rejestrze.

Rejestr Gwarancji Pochodzenia prowadzony przez Towarowa Giełdę Energii umożliwia:

• wytwórcom: wczytanie gwarancji pochodzenia na ich konta
• brokerom: pośredniczenie w sprzedaży/zakupie gwarancji pochodzenia
• odbiorcom końcowym: przekazanie im gwarancji pochodzenia

TGE