EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Tobiszowski: Jesteśmy zdeterminowani aby połączyć kopalnie

fot. Ministerstwo Energii

Gotowy jest projekt biznesplanu, zawierający szczegóły planowanego połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą – podał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Podkreślił, że resort jest zdeterminowany, by do połączenia doszło przed końcem marca br.

“Jesteśmy bardzo zdeterminowani (w sprawie terminu połączenia – PAP) ze względu na sytuację finansową Katowickiego Holdingu Węglowego – to wytycza nam tempo” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom wiceminister przez rozmowami ze związkowcami w KHW.

Spotkanie ze stroną społeczną w holdingu, z udziałem Tobiszowskiego oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, rozpoczęło się w poniedziałek w południe. Następnie ministrowie spotkają się ze związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej.

“Podczas tych spotkań będziemy prezentować przygotowany biznesplan” – zapowiedział Tobiszowski, zaznaczając, że podanie bliższych szczegółów zawartych w projekcie biznesplanu przez ujawnieniem ich stronie społecznej byłoby przedwczesne. Zapowiedział informację w tej sprawie po spotkaniu w PGG, którego zakończenie spodziewane jest w poniedziałkowy wieczór.

Według wiceministra, planowany na koniec marca br. termin włączenia KHW do PGG wynika z tego, iż po pierwszym kwartale holding – jak powiedział Tobiszowski – “właściwie staje się niewypłacalny”.

“Nie możemy dopuścić do tego, że holding będzie niewypłacalny w stosunku do swoich pracowników, a zarazem niewypłacalny wobec firm okołogórniczych” – dodał Tobiszowski, tłumacząc przyjęte tempo połączenia obu spółek.

Według wcześniejszych informacji, po włączeniu do PGG holding – w całości ma być tzw. ruchem PGG i realizować przyjęty program naprawczy. Planowane jest dokapitalizowanie spółki oraz restrukturyzacja zadłużenia na zasadach wynegocjowanych z bankami, którym holding winny jest ponad 1 mld zł z tytułu obligacji.

Negocjowane mają być też niektóre świadczenia pracownicze – np. w KHW załodze wciąż przysługuje tzw. czternasta pensja, której wypłata w PGG jest obecnie – za zgodą strony społecznej – zawieszona. Zarząd holdingu zapowiedział, że “czternastkę” za ubiegły rok wypłaci załodze w ratach – tysiąc zł netto wypłacono w piątek, natomiast – w przypadku uzyskania niezbędnego finansowania i zawarcia porozumień – pozostała część ma być wypłacona przed włączeniem KHW do PGG.

Przed rozpoczęciem poniedziałkowego spotkania w KHW przed siedzibą holdingu rozpoczęła się pikieta kilkudziesięciu górników, protestujących m.in. przeciwko niewypłaceniu całej “czternastki” w terminie, czyli do 10 lutego. “Złodzieje” – skandowali protestujący, domagając się konkretnych informacji o przyszłości holdingu oraz należnych górnikom świadczeniach.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....

Udostępnij:

Facebook X X X