EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Tobiszowski: PGG będzie rozszerzać się o kolejne podmioty i angażować w OZE

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Fot. MPiT

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Fot. MPiT

Polska Grupa Górnicza – największy krajowy producent węgla kamiennego – będzie rozszerzać się o kolejne podmioty, angażować w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, wykorzystaniem metanu i zgazowaniem węgla – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

“Polska Grupa Górnicza niedługo będzie się rozszerzać o kolejne podmioty i porządkować rynek sprzedażowy, będzie wchodziła w odnawialne źródła energii” – mówił we wtorek wiceszef resortu energii podczas poświęconej górnictwu debaty w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Tobiszowski nie podał szczegółów planowanego rozszerzenia PGG o kolejne podmioty; wcześniej w mediach pojawiały się informacje o możliwych przygotowaniach do zbycia części aktywów należących do grupy energetycznej Tauron, skupionych obecnie w spółce Tauron Wydobycie.

W ocenie wiceministra, w ciągu najbliższych ponad 10 lat PGG zmieni się z firmy typowo wydobywczej w spółkę o szerszym profilu działalności w sferze energetyki.

“Jestem przekonany, że (do 2030 r. – PAP) Polska Grupa Górnicza będzie zarządzała wydobyciem węgla, projektami metanowymi, które będą obniżać koszty energii, projektami zgazowania węgla, fotowoltaiką, innymi źródłami energii” – wyliczał Tobiszowski.

Zapewnił, że w perspektywie 2030 r. Grupa będzie “konsorcjum o dobrych przepływach finansowych i stabilnych miejscach pracy, które będzie odprowadzać do budżetu miliardy zł podatków”. W pierwszych miesiącach tego roku – jak podał Tobiszowski – PGG odprowadziła do budżetu ponad 1 mld zł.

Wiceminister dodał, że także Jastrzębska Spółka Węglowa planuje rozszerzenie swojego zaangażowania w projekty energetyczne, oparte m.in. na metanie, gazie koksowniczym i produkcji wodoru na potrzeby transportu. W ocenie Tobiszowskiego, w perspektywie kompetencje polskich firm w tych dziedzinach będą komercyjnie udostępniane za granicą.

Nawiązując do przedstawionych w ostatnich miesiącach założeń Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, wiceszef resortu energii podkreślił, że zakłada ona “pragmatyczny, logiczny i racjonalny dla polskiej energetyki sojusz źródeł energii, które wzajemnie się wspierają”. Chodzi – jak mówił Tobiszowski – o miks energetyczny oparty zarówno o węgiel kamienny i gaz, jak i odnawialne źródła energii (m.in. tzw. wielkoskalowe OZE, czyli głównie wiatraki na Bałtyku) i energię jądrową.

Tobiszowski przekonywał, że rozwój odnawialnych źródeł wymaga zabezpieczenia mocy w źródłach konwencjonalnych, w tym opartych na węglu kamiennym. Dlatego dalsze korzystanie z węgla, przy równoczesnym rozwoju OZE, jest – jak mówił wiceminister – polską racją stanu, związaną z krajowym bezpieczeństwem energetycznym, rozumianym jako ciągłość dostaw energii elektrycznej. Zaś popyt na energię – mówił Tobiszowski – systematycznie rośnie, wraz ze wzrostem gospodarczym.

Wiceminister przytoczył dane obrazujące systematyczny wzrost zużycia węgla w Azji, wobec spadku w Europie. Podkreślił, że spodziewany jest dalszy wzrost światowego zapotrzebowania na węgiel. “Od 2000 roku konsumpcja węgla na świecie wzrosła o 56 proc., podczas gdy w Europie spadła o 25 proc.” – mówił Tobiszowski, wskazując na przenoszenie się konsumpcji węgla i emisji CO2 z Europy na inne kontynenty, gdzie rygorystyczna polityka klimatyczna nie jest respektowana.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X