Tobiszowski: Podczas szczytu klimatycznego będziemy promować węgiel

1 czerwca 2017, 15:46 Energetyka
Grzegorz Tobiszowski MinisterstwoEnergii

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach w 2018 r. będzie okazją do upowszechnienia w świecie wiedzy, że węgiel może być czysty i ekologiczny – zapowiedział w czwartek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

O tym, że Katowice zorganizują szczyt klimatyczny w 2018 r., poinformował tego dnia na Twitterze resortu środowiska minister Jan Szyszko.

„Niezwykle cieszy mnie ta informacja. Jestem przekonany, że będzie to doskonała okazja do promocji miasta i regionu, ale także do zaprezentowania światu innowacyjnego polskiego górnictwa węglowego” – skomentował pochodzący z Górnego Śląska wiceminister energii.

„Przy okazji tego wydarzenia chcemy upowszechnić wiedzę, że węgiel, odpowiednio wzbogacany i spalany we właściwych warunkach technicznych może być paliwem czystym i ekologicznym” – zapowiedział Tobiszowski.

Wiceminister Tobiszowski uczestniczył tego dnia w podpisaniu w Jaworznie porozumienia, jakie koncern Tauron zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. W rozmowie z dziennikarzami nawiązał tam m.in. do informacji o wycofaniu się przez prezydenta Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia klimatycznego (prezydent Donald Trump zapowiedział, że decyzję ogłosi w czwartek o godz. 15 czasu lokalnego, czyli o godz. 21 w Polsce, jednak zdaniem amerykańskich mediów Trump zamierza się wycofać z porozumienia paryskiego – PAP).

„Los jakby powiedział, że my w Polsce nie mylimy się. Stoimy w Jaworznie przy budowie bardzo nowoczesnego bloku; o bardzo dobrych parametrach. Będzie tu spalane w przyszłości 2,5 mln ton węgla rocznie. A w miniony wieczór, wczoraj prezydent Trump wycofuje swój udział w porozumieniu paryskim” – powiedział wiceminister energii.

„To musi dać do myślenia w elitach europejskich, że założenia pakietu klimatycznego, pakietu zimowego – bez Stanów Zjednoczonych dają pytanie, na ile dynamika Unii Europejskiej może powodować, że będziemy skuteczni w walce o cele środowiskowe w momencie, kiedy Stany Zjednoczone w tym nie biorą udziału” – zasugerował Tobiszowski.

„My pokazujemy, jako Polska, że umiemy stosując węgiel kamienny w energetyce zachować pewne parametry ekologiczne, że umiemy spalać nowocześnie węgiel. (…) Jako Polska mamy umiejętności, umiemy organizacyjnie poradzić sobie z takimi inwestycjami i wiemy, jakie technologie powinniśmy zastosować w sektorze energetycznym, aby wykorzystać węgiel kamienny” – podkreślił wiceszef ME.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska już dwukrotnie była ich organizatorem – w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

W ramach szczytu w Polsce odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1). W imprezie ma wziąć udział kilkanaście tysięcy osób z ponad 190 krajów – politycy, a także reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.

O miano miasta – gospodarza szczytu klimatycznego w 2018 r. ubiegał się również Gdańsk. Jak ocenił cytowany w komunikacie MŚ szef resortu środowiska, władze obu miast wykazały bardzo dobre przygotowanie organizacyjne do przyjęcia delegatów, uczestników spotkania wysokiego szczebla – szefów państw, rządów, ministrów, a także przedstawicieli mediów i obserwatorów.

„W wyniku wszechstronnej analizy zapadła decyzja o wyborze Katowic jako gospodarza tego prestiżowego wydarzenia” – wskazał Szyszko.

„Polska pragnie wykorzystać swoją prezydencję podczas COP (od końca grudnia 2018 r. do końca 2019 r.) do przedstawienia polityki klimatycznej jako narzędzia zrównoważonego rozwoju. Cały region Górnego Śląska i Zagłębia jest bardzo ważnym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki konsekwentnej polityce zrównoważonego rozwoju i transformacji gospodarczej” – podkreślił minister środowiska.

Polska Agencja Prasowa