TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

19 sierpnia 2023, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (14.08-18.08.2023).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Perzyński: Chińska gospodarka popada w mrok i pociągnie za sobą cały świat

– W Państwie Środka dzieje się coraz gorzej. Chińskie władze nie publikują niektórych wskaźników makroekonomicznych, jednak najnowsze fakty są bezsporne: gospodarka słabnie, co negatywnie wpłynie na światowe ożywienie gospodarcze – pisze Jacek Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

2. Lech: Osłabienie rubla to kaskada problemów w Rosji

– Od wielu miesięcy rubel rosyjski traci na wartości, docierając w końcu do punktu, w którym wymaga się za niego jednego centa. […] Osłabienie rubla jest wyrazem większych problemów gospodarczych, które narastają z każdym dniem. Ten niekorzystny trend ma swoje korzenie w połączeniu wielu czynników, które ujawniają się w postaci inflacji, długów i narastającego kryzysu ekonomicznego – pisze Mateusz Lech znany też jako Pan Zen w BiznesAlert.pl.

3. Fedorska: Niemcy mówią przemysłowi, by produkował gdy wieje wiatr

– Elastyczna produkcja uzależniona od podaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych to sposób Niemiec na utrzymanie konkurencyjności mającej przyciągnąć szwedzki Northvolt do Heide. – Gdy wieje silny wiatr i miejscowy producenci produkują dużo energii wiatrowej a jej ceny spadają, Northvolt mógłby korzystać z obfitości taniej energii i dużo produkować. Lecz gdy ceny prądu wzrastają z powodu braku wiatru i musi on być bilansowany np. gazem czy węglem, produkcja musiałaby przejść w tryb niskiego poboru prądu – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Tepper: Rozstanie Niemiec z gazem Rosji pod znakiem zapytania

– Wypowiedź o chęci zabezpieczenia częściowo zniszczonej infrastruktury Nord Stream 1 stawia pod znakiem zapytania plany definitywnego zakończenia transportu gazu z Rosji – pisze Patrycja Anna Tepper z Instytutu Zachodniego w BiznesAlert.pl.

5. Połeć/Masionek: Czy spór prawny z Amerykanami zablokuje atom z Korei w Polsce? (ANALIZA)

– Jeśli spór o technologię jądrową między Amerykanami a Koreańczykami dotyczy jedynie próby renegocjowania umowy licencyjnej, to w naszej ocenie obie strony dojdą do porozumienia. Jeżeli jednak dotyczy on faktycznego naruszenia, mogą pojawić się koszty i straty wizerunkowe – oceniają Mariola Połeć i Witold Masionek z kancelarii Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy na łamach BiznesAlert.pl.

Jak kryzys w Chinach i Rosji wpłynie na rynek paliw? Spięcie