TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

2 grudnia 2023, 07:30 Bezpieczeństwo

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (27.11-1.12.2023 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Karwowski: Kto pilnuje polskiej bramy gazowej?

– Temat ochrony infrastruktury krytycznej jest ciągle żywy w debacie publicznej. O bezpieczeństwie energetycznym decydują jednak nie tylko rurociągi czy elektrownie ale i porty oraz terminale. Terminal LNG w Świnoujściu jest istotny z punktu widzenia państwa, stąd do jego ochrony oddelegowano wiele służb. Polska dba, by jej brama gazowa na świat była pilnie strzeżona – pisze Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.

2. Aleksandrowicz: Produkcja amunicji w Polsce kuleje pomimo zagrożenia z Rosji (ROZMOWA)

– Jeżeli Polska obecnie produkuje zbyt mało amunicji artyleryjskiej, to zwiększenie mocy dla nas jest kwestią „być albo nie być”. Musimy po prostu mieć takie zdolności, bo Rosja to nieustające zagrożenie – mówi Jerzy Aleksandrowicz, ekspert ds. obronności Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Jeżeli chcemy budować energetykę jądrową, musi ona być zabezpieczona w najlepszy możliwy sposób. Obrona oparta o systemy Patriot i Narew powinna być podstawą – dodaje.

3. Wójcik: Bałkany chcą się pozbyć gazu rosyjskiego

– Na Bałkanach rośnie chęć pozbycia się dostaw rosyjskiego gazu. Do zera. Sprawa jest pilna, dlatego rynek gazu ziemnego w tym regionie jest coraz bardziej zainteresowany zwiększeniem przepustowości międzysystemowego gazociągu (interkonektora ICGB) między Grecją a Bułgarią – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Maksymowicz: Gaz do Niemiec z Afryki zamiast z Rosji

– Niemcy pilnie potrzebują zewnętrznych dostaw gazu ziemnego. Blokada z rosyjskiego kierunku zmusiła je do afrykańskich inicjatyw ich zastąpienia. Listopad tego roku był miesiącem sfinalizowania niemieckich zabiegów o afrykańskie zasoby energetyczne – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

5. Winiarski: Wzrost emisji w USA to cena za niezależność energetyczną Europy

– W Stanach Zjednoczonych emisje dwutlenku węgla pochodzące z obiektów, które zajmują się przetwarzaniem skroplonego gazu ziemnego (LNG) wzrosły o 81 procent względem poziomu sprzed czterech lat. Wedle prognoz, produkcja CO2 ma zwiększyć się do końca tej dekady. Sytuacja związana jest z eksportem amerykańskiego LNG do Europy, która po wybuchu wojny na Ukrainie rozpoczęła proces uniezależniania się od gazu ziemnego z Rosji – pisze Tomasz Winiarski, współpracownik BiznesAlert.pl.