Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (28.12.2024-03.01.2025 roku).
1.Eksplozja cen energii w Austrii
Austriackie media prognozują, że od stycznia 2025 roku rachunki za energię w Austrii dla gospodarstw domowych – w zależności od kraju związkowego i zużycia energii – wzrosną o kilkaset euro rocznie. — W przypadku energii elektrycznej opłaty sieciowe dla gospodarstw domowych wzrosną średnio o 23,1 procent, a za gaz o 16,6 procent – podaje die Kleine Zeitung.
2. Katarczycy grożą Europie zamknięciem gazowego kurka
Katar zapowiada, że wstrzyma dostawy gazu do Unii Europejskiej, jeśli ta zastosuje nowe wymagania względem dostawców gazu, które zakazują pracy przymusowej w łańcuchach dostaw oraz nakazują ochronę środowiska. W 2023 roku kraj ten był najważniejszym globalnym dostawcą LNG na świecie. Obecnie tę rolę przejmują Stany Zjednoczone. – Nie blefuję w sprawie groźby LNG – powiedział katarski minister energetyki Saad Sherida al-Kaabi w rozmowie z Financial Times. – Nawet jeśli stracimy pięć procent dochodów, to nie będę zaopatrywał Europy – podkreślił al-Kaabi.
3. Ukraińska armia otrzymała 20 tysięcy wadliwych śpiworów
Pracownicy ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego przy współpracy z Państwową Służbą Bezpieczeństwa Policji oskarżyli dyrektora jednego z przedsiębiorstw z Krzywego Rogu o dostawę w 2023 roku do jednej z jednostek wojskowych 20 tysięcy wadliwych śpiworów. Z ustaleń śledczych wynika, że w grudniu 2023 roku podejrzany dostarczył w ramach państwowego kontraktu 20 tysięcy śpiworów niespełniających jakichkolwiek norm. Wspomniane wyposażenie trafić miało do jednostek Gwardii Narodowej Ukrainy.
4. Umowy na zbrojenia podpisane w 2024 roku opiewają na ponad 150 miliardów złotych
Polska w minionym roku podpisała 130 umów związanych z pozyskiwanym sprzętem wojskowym. Ich łączna wartość to 150 miliardów złotych. Znaczna część tych umów była negocjowana przez poprzedni rząd. Wśród sprzętu, który Polska otrzyma znalazły się m.in. amerykańskie śmigłowce i system dowodzenia obroną powietrzne. Polski przemysł dostarczy armatohaubice i rozpocznie budowę okrętu ratowniczego. Wśród kontraktów na sprzęt wojskowy dominują Stany Zjednoczone i Korea Południowa. Z Ameryką Polska zawarła kontrakty m.in. na 96 śmigłowce AH-64E Apache i elementy programu obrony powietrznej Wisła. Polska pozyska system IBCS, który obecnie użytkują tylko Stany Zjednoczone. W tej kwestii rząd Donalda Tuska kontynuuje politykę poprzedników.
Umowy na zbrojenia podpisane w 2024 roku opiewają na ponad 150 miliardów złotych
5. Kolejny skład ropy w Rosji został zaatakowany
W nocy z 30 na 31 grudnia, ukraińska armia zaatakowała skład ropy w miejscowości Jarcewo w obwodzie smoleńskim. Informacje o ataku na skład paliwa nazwany przez Romaan Zacharowa szef dystryktu Jarcewo – „obiektem infrastruktury energetycznej”.
Opracował: Piotr Brzyski
Pośpieszny przetarg na zielone śmieciarki w stolicy z fatalnymi efektami