Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (04.01.2025-10.01.2025 roku).
1. Francja włącza swój najmocniejszy reaktor jądrowy po 12 latach. To ważna lekcja dla Polski
Pod koniec grudnia, po 17 latach budowy i 12 latach opóźnienia, najpotężniejszy reaktor jądrowy EPR we Francji został podłączony do krajowej sieci elektrycznej. […] Obserwacja francuskiego rynku energetycznego to ważna lekcja dla Polski, która nie może sobie pozwolić na takie opóźnienia.
Francja włącza swój najmocniejszy reaktor jądrowy po 12 latach. To ważna lekcja dla Polski
2. W kogo uderzył koniec eksportu rosyjskiego gazu przez Ukrainę? Kilka państw w Europie ma problem
Decyzja Ukrainy o zakończeniu tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium od stycznia 2025 roku otworzyła nowy rozdział w europejskiej polityce energetycznej. Choć uzależnienie od rosyjskiego gazu w ostatnich latach spadło, wiele państw Europy Środkowo-Wschodniej nadal stoi przed poważnymi wyzwaniami, zwłaszcza czasie zimy. W szczególności Słowacja i Węgry muszą zmierzyć się z koniecznością dywersyfikacji dostaw, ale kryzys może również dotknąć inne państwa regionu.
W kogo uderzył koniec eksportu rosyjskiego gazu przez Ukrainę? Kilka państw w Europie ma problem
3. Orlen ma nową strategię. Mały atom, potrzeby gazowe Polski i wyższe dywidendy
Orlen przedstawił swoją nową strategię do 2035 roku. Planuje zbudować dwa małe reaktory jądrowe, zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski, m.in. przez dostawy gazu i coroczny wzrost dywidend.
Orlen ma nową strategię. Mały atom, potrzeby gazowe Polski i wyższe dywidendy
4. Wody Polskie: należy wykupić działki na terenach najbardziej zagrożonych powodzią
Należy przeprowadzić wykup działek na terenach najbardziej zagrożonych wystąpieniem powodzi – powiedział PAP wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Mateusz Balcerowicz. W jego ocenie zabezpieczenie przeciwpowodziowe zlewni Nysy Kłodzkiej może kosztować nawet 500 milionów euro.
Wody Polskie: należy wykupić działki na terenach najbardziej zagrożonych powodzią
5. Kanadyjska firma zwiększa wydobycie gazu na Morzu Czarnym
Kanadyjska spółka Trillion Energy intensyfikuje prace nad zwiększeniem produkcji gazu ziemnego na polu SASB u wybrzeży Turcji. Działania te obejmują instalację specjalistycznych rur w istniejących odwiertach, co ma na celu optymalizację przepływu gazu i podniesienie efektywności wydobycia.
Opracował Mateusz Gibała
O co chodzi w grze o Grenlandię? Amerykanie stawiają sprawę jasno: o zasoby i bezpieczeństwo