TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #8

23 lutego 2019, 07:30 Alert
Top Tygodnia

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (18-22.02.2019).

1. Mikulska: LNG z Rosji zabunkrowane w Europie

Nord Stream 2 jest chyba najbardziej nagłośnionym projektem gazowym w Europie. Można usłyszeć więcej o nim więcej niż o rosyjskim LNG produkowanym od niedawna przez Novatek. Niesłusznie – pisze Anna Mikulska z Rice University i Kleinman Center for Energy Studies.

2. Tobiszowski: PGE musi wybrać między atomem, offshore a Złoczewem

– PGE (Polska Grupa Energetyczna – przyp. red.) sprzedaje energię i obecnie zarabia, dzięki węglowi brunatnemu. Nikt obecnie nie potrafi określić wariantu B dla Bełchatowa, takiego, który wyklucza nowe odkrywki po 2035 roku. Warto jednak w końcu podjąć decyzję co do roli węgla, atomu czy OZE – powiedział dziennikarzom wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski po posiedzeniu parlamentarnego Zespołu ds. inwestycji: „Złoczew – eksploatacja złoża węgla brunatnego jako element bezpieczeństwa energetycznego kraju”.

3. Popkiewicz: Atom? Tak. Nie. Być może, ale…

W dyskusjach o energetyce jądrowej można zauważyć radykalną polaryzację stanowisk: zarówno przeciwnicy energetyki jądrowej jak i jej zwolennicy prezentują jednostronne poglądy, a nie zgadzające się z nim osoby są rutynowo oskarżane o bycie wrogami ludzkości. Tymczasem energetyka jądrowa – jak zresztą każde wielkoskalowe źródło energii – ma swoje realne plusy i minusy, które należy brać pod uwagę w dyskusjach o kształcie przyszłego systemu energetycznego – pisze Marcin Popkiewicz w dalszej części dyskusji BiznesAlert.pl o strategii energetycznej.

4. Nowak: Odkrywka Ościsłowo da czas na stworzenie Doliny Energii

– Konin od zawsze był miastem energetycznym. Z węglem będzie trzeba się pożegnać. Musimy postawić na energetykę odnawialną, i to w wielu aspektach – powiedział poseł Tomasz Nowak (PO) w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl. Opowiedział o transformacji energetycznej regionu konińskiego i o perspektywach projektu Doliny Energii.

5. Stępiński: Bitwa pod Złoczewem o Brukselę?

– Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapewnia, że odkrywka Złoczew nie jest zagrożona. Czy jego deklaracja to początek kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których wystartuje obecny wiceszef resortu energii? – zastanawia się Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.