TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

27 lutego 2021, 07:00

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (22-26.02.2021).

TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

1. Palacz: Boom na morskie farmy wiatrowe może zmienić polski rynek LNG (ANALIZA)

– Rozwój sektora offshore wind, dodatkowo teraz wsparty długo oczekiwaną ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, jest krokiem milowym w stronę zielonej energii i wprowadzenia nowych mocy do sieci. Otwiera także polskich armatorów na zupełnie nową gałąź biznesu: bieżącą obsługę farm wiatrowych przez statki. A gdyby tak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zainwestować w statki napędzane LNG? – zastanawia się Karolina Palacz z Esperis Consulting w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

2. Jakóbik: Zadyszka atomu polskiego w przedbiegach

– Opóźnia się przejęcie udziałów spółki jądrowej przez państwo oraz termin wyboru technologii. Program Polskiej Energetyki Jądrowej ma problemy jak cała Zjednoczona Prawica – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. Tkocz: Związkowcy powinni stworzyć własną strategię energetyczną

– Przedstawiciele pracowników grup energetycznych powinni się połączyć i wypracować własną strategię transformacji energetyki, która będzie stanowiła dokument programowy dla pracowników i ich związkowych przedstawicieli do rozmów z zarządami spółek energetycznych i rządem – przekonuje Bogdan Tkocz z komitetu protestacyjno-strajkowego Taurona.

4. Sawicki: Tydzień prawdy o opłacalności polskiego offshore

Ministerstwo klimatu i środowiska rozpoczęło konsultacje projektów ustalających maksymalną cenę energii z morskich farm wiatrowych, czyli tzw. cenę referencyjną. Inwestorzy chcą, aby rząd ją podniósł. Przekonują o – ich zdaniem – błędnych założeniach projektu kluczowego rozporządzenia, które może pokazać ile firmy wiatrowe mogą w przyszłości zarobić na offshore – pisze redaktor BiznesAlert.pl Bartłomiej Sawicki.

5. Mroczkowski: Blackout w Teksasie, czyli razem bezpieczniej

Władze Teksasu, aby uniknąć federalnych regulacji, utworzyły własną sieć energetyczną, która jest prawie w całości odcięta od reszty kraju. System ten jednak załamał się z powodu gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię, który w połączeniu z zamarzniętą infrastrukturą spowodował przerwy dostaw energii – pisze Bartosz Mroczkowski z Dallas, współpracownik BiznesAlert.pl.