? TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #17

27 kwietnia 2019, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (22.04-26.04.2019).

1. Tama Trzech Przełomów, czyli OZE w służbie propagandy

Tama Trzech Przełomów jest największą elektrownią wodną i zarazem największą zaporą rzeczną na świecie. Znajduję się na rzece Jangcy w południowych Chinach, w prowincji Hubei. Całkowita długość tamy wynosi 3335 metrów, wysokość – 185 metrów. Budowa projektu rozpoczęła się w 1994 roku, a budowę ukończono w 2006 roku. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 14 miliardów dolarów – pisze Jacek Perzyński, współpracownik BiznesAlert.pl.

2. Jakóbik: Czy Polska powinna zainwestować na Ukrainie Zełenskiego? (ANALIZA)

– Wybory prezydenckie na Ukrainie to początek zmian, które mogą, ale nie muszą podważyć kursu na reformy w sektorze gazowym. Fakt, że pomysł wejścia do akcjonariatu gazociągów ukraińskich nie przyciągnął jeszcze firmy z USA ani Niemiec powinien skłaniać Polaków do wsparcia wysiłków w tym kierunku. Do rozważenia pozostaje podjęcie większego ryzyka wraz z firmami, które deklarują zainteresowanie gazociągami na Ukrainie już teraz – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. Magazyny energii – nowy impuls czy mrzonka?

Polska cały czas nie ma jasno określonego kierunku, w jakim ma podążyć jej polityka surowcowa i energetyczna. Przerabialiśmy już gaz łupkowy i OZE, wracamy do pomysłu budowy elektrowni atomowej. Liczymy na więcej LNG po rozbudowie terminalu w Świnoujściu i zlokalizowaniu FSRU na wodach Zatoki Gdańskiej. Wreszcie czekamy na Baltic Pipe i offshore. Jednak na razie pewne jest tylko to, że musimy odejść od węgla, który przez dziesiątki lat zapewniał  nam niezależność energetyczną – pisze Mateusz Cabak, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. Wiśniewski: Rosną wpływy sektora dystrybucji. Wymyka się on kontroli państwa

Dyskusja o cenach energii i wiązanie ich z cenami uprawnień do emisji CO2 odwróciły uwagę od wzrostu i roli kosztów dystrybucji w opłatach za energię. Sektor dystrybucji ma szczególne cechy: a) jest regulowanym (taryfowanym) monopolem, b) stał się kluczowym elementem biznesu czterech zintegrowanych pionowo państwowych grup energetycznych łączących w jednym ręku wytwarzanie energii i dystrybucję, c) za dystrybucję płaci odbiorca, a nie wytwórca energii , co stwarza preferencje dla centralnej elektrowni należącej do  skonsolidowanej pionowo grupy energetycznej i obniża konkurencyjność generacji rozproszonej, d) udział opłaty stałej w kosztach dystrybucji rośnie, co zmniejsza atrakcyjność  inwestycji w efektywność energetyczną i energetykę prosumencką  – pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

5.  Jakóbik: Spór o ropę na Białorusi nie zagraża Polsce, ale Mińskowi – tak

Spór o jakość ropy między Białorusią a Rosją odbił się przerwą czasową dostaw produktów ropopochodnych na Ukrainę, do Polski i krajów bałtyckich. Może być to kwestia techniczna, ale nie tylko. Nie ma powodu do obaw w Warszawie, ale w Mińsku być może jest – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.