Putin otwiera przed Macronem wrota Arktyki

28 maja 2018, 07:00 Alert
Władimir Putin Emmanuel Macron
Prezydenci Francji i Rosji. Fot.: Kancelaria Prezydenta FR

Total przejmie 10 procent udziałów w projekcie Arctic LNG-2, którego właścicielem jest rosyjska spółka Novatek. Podpisanie przez oba koncerny umowy w Petersburgu 24 maja było jeden z elementów rosyjskiej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Nowy kontrakt pozwoli Totalowi na objęcie pozycji globalnego kluczowego gracza na rynku LNG. Wartości transakcji nie została ujawniona.

Dzięki zaangażowaniu Totala Novatek zyskuje niezbędne finansowania projektu Arctic LNG-2, którego koszty powstania mają sięgnąć nawet 20 miliardów dolarów. Francuski koncern dołącza do wczesnego etapu projektu, gdyż Novatek nie ogłosił jeszcze jeszcze jak ostatecznie będzie wyglądała decyzja inwestycyjnej (FID), która zostanie wydana dopiero w przyszłym roku. Planowana wydajność projektu będzie wynosić 18 miliona ton rocznie. Zaplanowano, że każda z trzech linii produkcyjnych będzie wytwarzać 6 mln ton LNG rocznie, a pierwsza rozpocznie prace już w 2023 roku.

„Ten projekt wpisuje się w nasze strategiczne partnerstwo z Novatek, i wiąże się również z naszym stałym zaangażowaniem w rozwój ogromnych zasobów gazu na dalekiej północy Rosji, z których wydobycie przede wszystkim będzie przeznaczone na silnie rosnący rynek azjatycki”, powiedział Patrick Pouyanne, dyrektor generalny Total. „Arctic LNG-2 przyczyni się do realizacji naszej strategii rozwoju LNG poprzez rozwój konkurencyjnych projektów opartych na gigantycznych, tanich zasobach,”- dodał  Pouyanne.

Transakcja zostanie zakończona w pierwszym kwartale 2019 roku, uzyskaniu pozytywnej opinii urzędu antymonopolowego i  przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur korporacyjnych. Jest to, po zeszłorocznym przejęciu aktyw od Engie, kolejny krok na drodze do stania się głównym rywalem na rynku LNG takich przedsiębiorstw jak Royal Dutch Shell, czy Exxon Mobil. Paliwa wysokoemisyjne, między innymi ropa, są zastępowane przez surowce niskoemisyjne, takie jak gaz ziemny. Konkurencja w tym segmencie jest wyjątkowo ostra – każdy duży gracz chce zapewnić sobie jak najlepsze podstawy dla przyszłych zysków.

Surowiec do produkcji LNG będzie pozyskiwany z pola na Półwyspie Gydańskim. Zgodnie z przewidywaniami produkcja gazu w 2023 roku wyniesie 4-5 mld m sześc. rocznie, a od 2026 roku, przez kolejne 15 lat będzie wydobywane do 30 mld m sześc. rocznie gazu ziemnego.

Total już uczestniczy w projekcie Novateku Jamał LNG, który pracuje na złożach z pola Południowo-Tambiejskoje, w którym Rosjanie maja 50,1 procent udziałów, a francuska spółka posiada 20 procent udziałów. Pozostałe należą do chińskich kontrahentów: CNPC ma kolejne20 procent, a Fundusz Jedwabnego Szlaku 9,9 procenta.

Roma Bojanowicz