Total podejrzewa Chiny o grę koronawirusem na obniżkę ceny LNG

7 lutego 2020, 11:45 Alert

Francuski koncern energetyczny Total odrzucił chińską deklarację „Siły Wyższej” (Force Majeure) w kwestii umowy o dostawach LNG.

Odrzucona deklaracja

Total potwierdził otrzymanie deklaracji Force Majeure od jednego z chińskich partnerów, jednak po przeprowadzeniu prawnej analizy, została podjęta decyzja o jej odrzuceniu.

– Musimy oczywiście zachować ostrożność, jeżeli we wszystkich portach morskich w Chinach występuje kwarantanna, to jest to powód do ogłoszenia stanu „Siły Wyższej”. Na razie jednak nic takiego nie ma miejsca. Jak dla mnie, to jest zwykła próba negocjacji – powiedział Philippe Sauguet, wiceprezes ds. gazu, źródeł odnawialnych i energii elektrycznej francuskiego giganta.

– Przy niskim popycie na niektóre towary, czasami istnieje silna pokusa ze strony klientów z umowami długoterminowymi, aby użyć argumentu „Siły Wyższej” i nie odebrać zakontraktowanego ładunku – dodał Sauguet.

Częstotliwość ogłaszania takich deklaracji ze strony chińskich firm może się nasilić, ponieważ w zeszłym tygodniu chińska rada ds. promocji handlu międzynarodowego ogłosiła, że certyfikaty „Siły Wyższej” będzie wydawać firmom, które z powodu szalejącej epidemii koronawirusa nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec zagranicznych partnerów.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Dołek koronawirusa na rynku (ANALIZA)