Toyota będzie produkować ciężarówkę napędzaną wodorem

25 marca 2020, 09:30 Alert

Toyota podała informację, że ​​będzie produkować ciężarówki napędzane ogniwami wodorowymi. Zająć ma się tym firma Hino Motors, spółka zależną zajmującą się pojazdami ciężarowymi.

fot. Flickr

Wodorowa ciężarówka Toyoty

Nowy model oparty będzie na projekcie Hino 700 lub Profia, sprzedawanego od 2013 roku w różnych częściach świata, w tym w Azji i Europie. Hino Motors zapowiada, że w nowym modelu wprowadzonych zostanie kilka zmian, które sprawią, że ciężarówka będzie lżejsza, co lepiej dostosuje ją do technologii wodorowej. Nowa ciężarówka będzie napędzana dwoma silnikami wodorowymi, podobnymi do tych, które stosowane są w Toyocie Mirai. Zasięg pojazdu ma wynosić 600 kilometrów.

Japoński gigant motoryzacyjny w 2015 roku ogłosił program „Toyota Environmental Challenge 2050”. Celem projektu jest przekształcenie koncernu na bardziej przyjazny dla klimatu. Do połowy wieku Toyota chce ograniczyć emisje CO2 o 90 procent. Toyota jest światowym liderem w dziedzinie napędów wodorowych i uważa się, że na polu pojazdów zeroemisyjnych jest ona w stanie rzucić wyzwanie Tesli.

Somag/Michał Perzyński

Wodorowe ciężarówki Hyundai wyjadą na szwajcarskie drogi