EnergetykaŚrodowisko

Duda: Skandynawowie wesprą transformację energetyczną po raz trzeci

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Prezydent.pl

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Islandii Guðnim Jóhannessonem. Podziękował za wkład islandzki w Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) na rzecz energetyki i klimatu.

– Goszcząc dzisiaj w Warszawie Prezydenta Republiki Islandii, Pana Guðni Jóhannessona chciałbym podziękować za wkład Islandii do Funduszy EOG, podkreślić wielką wagę, jaką przykładamy do wieloletniej już współpracy z Islandią – od 2004 roku – właśnie w obszarze wdrażania Funduszy EOG, oraz docenić tę wielką możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń – powiedział prezydent. – Jestem głęboko przekonany, że wysokość przyznanego po raz trzeci wsparcia, w łącznej kwocie ponad 800 mln euro, w tym 164 mln euro w ramach „Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, pozwolą na realizację wielu kolejnych projektów, które przyniosą wymierne efekty w ważnych aspektach życia społecznego i gospodarczego.

3 marca został uruchomiony program środowiskowy realizowany pomiędzy polskim ministerstwem klimatu (wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) a Norweską Agencją Środowiska, Norweską Dyrekcją ds. Zasobów Wodnych i Energii oraz Krajową Agencją ds. Energii Islandii. Celem Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” są złagodzone zmiany klimatyczne i zmniejszona wrażliwość na zmianę klimatu. Całkowity budżet Programu wynosi 164,7 mln euro (z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy).

Program jest kontynuacją programów środowiskowych wdrażanych przy wsparciu dwóch poprzednich edycji Funduszy norweskich i EOG. – Podobnie jak w poprzednich edycjach Funduszy norweskich i EOG, także i w III edycji nasz kraj jest największym odbiorcą środków pochodzących z Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii spośród wszystkich 15 państw-beneficjentów, z kwotą wsparcia wynoszącą ponad 809 milionów euro – podkreśla minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że od 2004 roku Polska efektywnie zagospodarowała ponad 1 miliard euro pochodzący z Funduszy Norweskich realizując setki projektów zmierzających do zmniejszania różnic społeczno-gospodarczych w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Program jest wdrażany przez Ministerstwo Klimatu we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz partnerami z państw-darczyńców. O wsparcie w ramach programu będą mogły się ubiegać samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe czy przedsiębiorcy.

Opracował Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X