Dlaczego Chiny opierają transformację energetyczną na OZE i… węglu? Spięcie

21 lipca 2023, 07:30 Energetyka

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym odcinkiem podcastu Spięcie, w którym Jędrzej Stachura i Jacek Perzyński rozmawiają o transformacji energetycznej w Chinach i towarzyszących jej wyzwaniach. Chińczycy są liderem OZE, ale nadal inwestują w węgiel. Dlaczego?

– W zeszłym roku inwestycje w moce węglowe na świecie wyhamowały i wyniosły zaledwie 40 GW. Większość z nich przypadła na Państwo Środka, które jest liderem w rozwoju OZE, ale mimo to dalej mocno inwestuje w węgiel – podkreśla Jacek Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

– W pierwszym kwartale 2023 roku zatwierdzono więcej mocy węglowych niż w całym 2021 roku. Niestety Chiny trzymają się węgla i ich transformacja energetyczna przebiega dwutorowo, za pomocą OZE i węgla – dodaje.

– Chiny mierzą z upałami w okolicach 40 stopni Celsjusza. Fale upałów są jednym z ekstremalnych zjawisk, doprowadzają do wzrostu zużycia energii i wysychania rzek. Ogromne zużycie doprowadziły do tego, że władze niektórych regionów zmuszały niektórych producentów do ograniczeń. To zmusiło firmy do przeniesienia działalności do innych krajów regionu – mówi Jacek Perzyński.

Najnowszy odcinek podcastu Spięcie można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:

Kolejne strzały wojny technologicznej Zachodu z Chinami. Spięcie