Białoruś sięga po ropę z Przyjaźni

11 lutego 2020, 16:45 Alert
Rurociąg ropa gaz

Belneftechim rozpoczął pobór ropy technicznej znajdującej się w rozgałęzieniach rurociągu Przyjaźń na terytorium Białorusi.

Brak wystarczającej ilości ropy

Źródło TASS poinformowało, że jest to spowodowane brakiem wystarczającej ilości ropy potrzebnej do pracy białoruskich rafinerii. Według przedstawicieli koncernu Belneftachim, ropa techniczna jest własnością spółki.

Transnieft oświadczył, że został poinformowany o działaniach białoruskiej strony. Według spółki, działania te nie wpłynęły na tranzyt rosyjskiej ropy, gdyż ropa technologiczna pobierana jest z rurociągów dostarczających surowiec do białoruskich rafinerii. Istnieje ryzyko, że w przyszłości takie działanie może doprowadzić do pojawienia się problemów technicznych. Obniżenie poziomu surowca procesowego wpłynie natomiast na zdolności przesyłowe wewnątrz białoruskiego systemu dystrybucyjnego, bez znaczenia dla tranzytu surowca na zachód.

PERN, operator polskiego odcinka rurociągu Przyjaźń poinformował, że nie odnotował zmniejszenia tranzytu ropy płynącej z Rosji przez terytorium Białorusi.

TASS/RBK/Mariusz Marszałkowski

 

Rosja ograniczy dostawy ropy dla Białorusi