BezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Ukraina odrzuca tranzyt kremlowskiego gazu i może go zastąpić nierosyjskim

Denys Szmyhal, premier Ukrainy. Źródło: Wikimedia

– Ukraina nie przedłuży umowy z Rosją w sprawie tranzytu gazu, która wygasa 1 stycznia 2025 roku – zapowiedział premier Ukrainy. Po rozmowie z szefem słowackiego rządu Robertem Fico, Denys Szmyhal zapewnił zarazem, że w razie apelu Komisji Europejskiej Kijów może wdrożyć tranzyt gazu innego niż rosyjski.

– Ukraina jest gotowa wypełnić zobowiązania, które podjęła w ramach umowy stowarzyszeniowej z UE. Dlatego, jeśli Komisja Europejska oficjalnie zwróci się w sprawie tranzytu gazu innego niż rosyjski, oczywiście omówimy to i jesteśmy gotowi wdrożyć odpowiednie umowy w oparciu o zasady bezpieczeństwa energetycznego zarówno całej UE, jak i każdego narodu europejskiego – napisał Szmyhal w mediach społecznościowych.

Priorytetem Ukrainy będzie zapewnienie dostaw gazu

Po rozmowie z premierem Słowacji szef ukraińskiego rządu podkreślił, że priorytetem jego kraju jest zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego całej Europie, a w szczególności nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego w okresie zimowym.

Według Szmyhala Ukraina jest wdzięczna wszystkim partnerom w Europie za zrozumienie, że Rosja wykorzystuje eksport energii do finansowania wojny oraz do kontynuowania działań wymierzonych w inne kraje Europy.

– Sankcje wobec rosyjskiego sektora energetycznego powinny być kontynuowane; to jeden z kluczowych elementów zmuszenia Rosji do prawdziwego pokoju – dodał ukraiński premier.

Słowacja pomaga ukraińskiej energetyce

Szmyhal poinformował, że rozmawiał też z Robertem Fico o zacieśnieniu współpracy między Ukrainą i Słowacją w sektorze energetycznym.

– W ciągu ostatniego tygodnia 30 procent importu energii elektrycznej pochodziło właśnie ze Słowacji. Jesteśmy wdzięczni za takie wsparcie i jesteśmy gotowi rozszerzyć te możliwości, ponieważ wzmacnia to oba narody: stabilność Ukrainy i gospodarkę Słowacji – zauważył Szmyhal.

Biznes Alert / PAP

Unia Europejska musi skończyć z rosyjskim gazem. Polska daje innym przykład i może pomóc


Powiązane artykuły

Nawrocki zapowiedział skład BBN i ustawy wzmacniające bezpieczeństwo

Karol Nawrocki przedstawił komu powierzy prowadzenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zarówno przyszły szef, jak i jeden z jego zastępców, zasiadali w...
Północnokoreańska armia. Fot. PAP/EPA/KCNA

Korea Północna wyśle żołnierzy na pomoc Rosji? Kreml zaciąga dług krwi

Korea Północna może wysłać do Rosji nawet 30 tysięcy żołnierzy, by wesprzeć Moskwę w wojnie przeciw Ukrainie – alarmuje ukraiński...

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X