AlertEnergetykaGaz.Ropa

Trójkąt Lubelski chce ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Unijne embargo na gaz i ropę wchodzą w grę

Mateusz Morawiecki i Denis Szmychal na szczycie Trójkąta Lubelskiego. Fot. Kancelaria Premiera.

Mateusz Morawiecki i Denis Szmychal na szczycie Trójkąta Lubelskiego. Fot. Kancelaria Premiera.

Premier RP spotkał się ze swymi odpowiednikami z Litwy i Ukrainy w formacie Trójkąta Lubelskiego. Polska apeluje o finansowanie pomocy Ukrainie ze środków rosyjskich zamrożonych wskutek sankcji. Ukraińcy apelują o embargo na surowce z Rosji.

-To kolejne spotkanie Trójkąta Lubelskiego odbywa się w sytuacji, kiedy jeden z partnerów jest bezpośrednio w stanie wojny, a totalitarny agresor zagraża pozostałym państwom na wschodniej flance NATO i UE i chce zagrozić całej Europie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Gdy wojna rozlewa się po całej Ukrainie, my musimy być spójni w naszych działaniach wobec Rosji i sankcjach nakładanych na Rosję. Dziękuję Republice Litewskiej, że na ostatnim posiedzeniu RE w Paryżu byliśmy bardzo zdecydowani – mówił w odniesieniu do rozmów unijnych o sankcjach wobec Rosji w paryskim Wersalu. – Apelujemy stąd z Warszawy z naszego spotkania #TrójkątLubelski – zamroźcie aktywa państwa rosyjskiego całkowicie, skonfiskujcie je, zamroźcie aktywa oligarchów rosyjskich. Niech one służą tym bezbronnym ofiarom reżimu Putina.

– Pracujemy nad czwartym pakietem sankcji i będziemy pracować nad kolejnymi, dopóki ostatni rosyjski żołnierz nie opuści ukraińskiej ziemi – zapewnił Morawiecki.

Premier Ukrainy Denis Szmychal wskazywał na kierunek nowych sankcji, które powinny jego zdaniem objąć dostawy surowców: gazu i ropy z Rosji, które pomagają finansować wydatki zbrojeniowe Federacji Rosyjskiej. Polska oraz Litwa sugerowały, że mogłyby zrezygnować z węglowodorów rosyjskich, ale popierają unijne embargo zamiast działań unilateralnych.

Kancelaria Premiera/Wojciech Jakóbik

Kurtyka: Czas przestać sponsorować tę wojnę. Polska sobie poradzi. Czas na embargo unijne na gaz i ropę z Rosji (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X