Trójkąt lubelski: Polska i Litwa zapraszają Ukrainę do współpracy z Trójmorzem

28 lipca 2020, 11:30 Alert

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy podpisali deklarację o woli pogłębiania współpracy politycznej, ekonomicznej, infrastrukturalnej i obronnej. Polacy i Litwini poparli współpracę Ukrainy z Trójmorzem.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy. Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy. Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy

Ministrowie trzech krajów spotkali się w Lublinie przy okazji wizytacji brygady wojskowej z udziałem ich żołnierzy LITPOLUKRBRIG. Powołali tzw. trójkąt lubelski. Jego członkowie mają się regularnie spotykać i zapraszać do udziału w spotkaniach wybranych partnerów zagranicznych. Ministerstwa spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy mają także prowadzić regularne konsultacje i wyznaczyć specjalnych przedstawicieli w resortach krajów partnerskich.

Polska i Litwa poparły współpracę Ukrainy w ramach inicjatywy Trójmorza, która zakłada pogłębioną współpracę krajów Unii Europejskich między Morzem Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. Fundusz Trójmorza ma finansować między innymi projekty energetyczne, w tym gazowe. Polska i Ukraina podpisały z USA memorandum w sprawie pogłębionej współpracy gazowej w regionie, rozmawiając o dostawach amerykańskiego gazu skroplonego przez Polskę nad Dniepr. Litwa sygnalizowała gotowość do dostarczenia LNG z użyciem własnego terminalu i infrastruktury gazowej w Polsce.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy/Wojciech Jakóbik