Trójkąt Lubelski rozmawia o Nord Stream 2 i Trójmorzu w Międzyzdrojach przed szczytem Biden-Zełeński

30 sierpnia 2021, 11:30 Alert

Przedstawiciele Polski, Ukrainy oraz Litwy spotkali się na konferencji GAZTERM 2021 w Międzyzdrojach. Rozmawiają o spornym projekcie Nord Stream 2 tuż przed spotkaniem prezydentów Wołodymyra Zełeńskiego oraz Joe Bidena w Waszyngtonie, a także temat współpracy Trójmorza z Ukrainą.

Gazterm 2021. Fot. Mariusz Marszałkowski
Gazterm 2021. Fot. Mariusz Marszałkowski

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, minister energetyki Litwy Dainius Kreivys oraz dwóch posłów Wierchownej Rady z komisji energetyki – Andrij Gerus stojący na jej czele oraz Andrij Żupanin przewodniczący podkomisji do spraw gazu, wzięli udział w konferencji Gazterm 2021. Nie dołączył do nich minister energetyki German Galuszczenko ze względu na obecność w Waszyngtonie na rozmowach Biden-Zełeński.

Na miejscu są także ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki oraz pierwszy sekretarz ambasady Ukrainy w Polsce Siergiej Zasowenko. Przedstawiciele administracji trzech krajów odbędą szereg spotkań bilateralnych i multilateralnych. Rozmowom w Międzyzdrojach towarzyszą także kontakty biznesowe PGNiG i ERU, GTSOUA oraz Gaz-System. Te dwie pierwsze firmy podpisały umowę w sprawie wspólnego poszukiwania gazu nad Dnieprem, o czym informował BiznesAlert.pl.

Cel rozmów to osłabienie zagrożenia ze strony Rosji na rynku gazu w Europie powodowane przez Nord Stream 2, dalsza integracja oraz kolejne, wspólne projekty energetyczne, a także współpraca Ukrainy z europejską inicjatywą Trójmorza.

Wojciech Jakóbik

Transformacja energetyczna i rola paliw gazowych podczas Gazterm 2021 (NA ŻYWO)