Administracja Trumpa wprowadza ulgi regulacyjne dla branży LNG

4 grudnia 2020, 10:45 Alert
Donald Trump. Źródło: Flickr
Donald Trump. Źródło: Flickr

Departament Energii USA wydał zasadę wykluczającą przeglądy środowiskowe dla transportu morskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG). Administracja Trumpa na ostatniej prostej wprowadza zasady wspierające przemysł paliw kopalnych.

Regulacja, którą Departament Energii wydał w zawiadomieniu przed publikacją w Rejestrze Federalnym, zwalnia wnioski o zezwolenie na transport LNG z uwzględniania przeglądów środowiskowych, które były wymagane na podstawie prawa środowiskowego i ustawy o polityce środowiskowej państwa. Wymóg dotyczył tylko dostaw LNG do krajów, z którymi Waszyngton nie ma umowy o wolnym handlu, takich jak Chiny.

Administracja Trumpa prowadzi politykę „dominacji energetycznej”, aby zwiększyć produkcję i eksport paliw kopalnych. Promowała eksport LNG do Azji i Europy jako alternatywę dla gazu rurociągowego z Rosji. Nowa regulacja nie miałaby wpływu na przeglądy środowiskowe projektów LNG, które skraplają i przetwarzają paliwo, ani statków, które je transportują.

Starszy urzędnik Departamentu Energii powiedział, że przeglądy dotyczyły wpływu „odparowania” LNG lub paliwa, które podczas transportu nieuchronnie zmienia się w gaz ze stanu ciekłego.

Reuters/Michał Perzyński