Trump i giganci OPEC podkopują porozumienie naftowe

14 listopada 2016, 06:15 Alert

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadły o 1,5 proc. Z comiesięcznego raportu OPEC wynika, iż Iran w październiku zwiększył wydobycie o 210 tys. baryłek dziennie, czyli najwięcej od stycznia, kiedy zniesiono międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj. Również Arabia Saudyjska zbliżyła się do swego rekordu. Kartel naftowy produkuje coraz więcej ropy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,99 USD, po zniżce o 67 centów. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,60 USD do 45,24 USD za baryłkę.

Ropa

W październiku Iran produkował dziennie średnio 3,92 mln baryłek, o 230 tys. baryłek więcej niż wskazywały na to szacunki OPEC. Arabia Saudyjska pompowała na powierzchnię w październiku 10,6 mln baryłek dziennie (b/d) – wynika z raportu OPEC. To blisko rekordowych poziomów, choć zazwyczaj o tej porze roku Saudyjczycy wydobywają mniej surowca.

W sumie w październiku kraje zrzeszone w kartelu wyprodukowały 33,64 mln b/d ropy, o niemal 240 tys. b/d więcej niż miesiąc wcześniej. W czwartek Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacowała, iż OPEC produkował w październiku 33,83 mln b/d.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze 28 września na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu. Zakładano, że końcowe porozumienie w sprawie cięcia wydobycia ropy może zostać podpisane podczas listopadowego spotkania OPEC.

Analitycy Societe Generale uważają, że cena baryłki ropy spadnie w okolice 40 USD, jeżeli OPEC nie dojdzie do porozumienia. Rynek analizuje również konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta i przejęcie władzy w Kongresie przez Republikanów. Zdaniem analityków Goldman Sachs wynik głosowania będzie wspierać producentów surowca w Stanach, gdyż spodziewają się oni zniesienia części ograniczeń dla sektora wydobywczego, co może przełożyć się na spadki cen.

Polska Agencja Prasowa