Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że rząd Olafa Scholza nie może przeznaczyć 60 miliardów euro na „Fundusz Klimatu i Transformacji”. Pierwotnie środki miały zostać wykorzystane do niwelowania skutków pandemii koronawirusa, ale nowela budżetu z 2022 roku zmieniła ich bieg na politykę klimatyczną. Sąd orzekł, że to niezgodne z konstytucją Niemiec.
Federalny Trybunał Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht, BVerfG) uznał element niemieckiego planu finansowania polityki klimatycznej za niezgodny z prawem. Najnowszy budżet, zawierający „Fundusz Klimatu i Transformacji”, został zatwierdzony przez Bundestag na początku 2022 roku. Dziś sędziowie orzekli, że rząd Olafa Scholza nie może przekierować 60 miliardów euro na transformację energetyczną, gdyż pierwotnie miały one zostać wykorzystane do niwelowania skutków pandemii koronawirusa.
– To oznacza, że rząd będzie musiał poszukać innych sposobów finansowania programów dekarbonizacji i wsparcia transformacji. Ta sytuacja może pogłębić różnicę zdań i zaognić konflikty w koalicji rządowej, gdzie pojawiają się rozbieżności w stosunku do modelu finansowania polityki klimatycznej. Olaf Scholz może być zmuszony do podjęcia decyzji o cięciu wydatków w innych sektorach – ostrzega portal Clean Energy Wire.
Sąd podał trzy powody swojego postanowienia. – Po pierwsze, nie udało się ustalić związku między środkami przeznaczonymi na sytuację nadzwyczajną (pandemia koronawirusa – przyp. red.) a zarządzaniem kryzysem klimatycznym. Po drugie, oddzielenie środków przeznaczonych na sytuację nadzwyczajną od ich pierwotnego przeznaczenia podważyłoby zasady długoterminowego budżetowania, co oznaczałyby zgodę na nieograniczone wykorzystanie zezwoleń na zaciąganie pożyczek nadzwyczajnych w kolejnych latach. Po trzecie, zielone światło dla budżetu na 2021 rok podważyło zasadę ustalania budżetów „z wyprzedzeniem” – stwierdził Trybunał.
Decyzja sądu oznacza, że kwota 60 miliardów euro będzie musiała zostać wycofana z funduszu, który miał być jednym z elementów niezbędnych do realizacji polityki klimatycznej w kolejnych latach.
Gabinet Olafa Scholza zapowiada, że decyzja Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zostanie poddana analizie jeszcze przed negocjacjami w sprawie budżetu, które odbędą się 16 listopada 2023 roku. Kanclerz stwierdził, że jego rząd planuje zmianę struktury Funduszu Klimatu i Transformacji i szuka „tymczasowego rozwiązania”.
Clean Energy Wire / Jędrzej Stachura