Trzaskowski: Do 2030 roku chcemy obiżyć emisje CO2 Warszawy o połowę

3 lipca 2019, 16:30 PAP

Chcemy, by Warszawa i inne duże miasta do 2030 r. obniżyły przynajmniej o połowę emisję CO2 – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W czwartek Rada Warszawy ma przyjąć uchwałę ws. strategii adaptacji do zmian klimatu, zakładającą m.in. inwestycje w OZE i bezemisyjny transport.

O planach w zakresie przystosowania Warszawy do postępujących zmian klimatycznych prezydent stolicy poinformował na środowej konferencji z udziałem rzecznika ratusza Kamila Dąbrowy oraz przewodniczącego stołecznej komisji ochrony środowiska Marka Szolca.

Jak podkreślał, walka z ociepleniem klimatycznym jest jednym z priorytetów jego prezydentury. „Widzimy w tej chwili, co się dzieje w Polsce, w Europie i na świecie, widzimy te anomalie pogodowe, widzimy niesamowite upały, powodzie, wichury, nawet pojawia się zagrożenie, jeżeli chodzi o dostawy prądu do najważniejszych polskich miast i dlatego trzeba temu jasno przeciwdziałać” – wymieniał, podkreślając, że jego zdaniem rząd „odwrócił się tyłem do tych podstawowych wyzwań, jeżeli chodzi o ochronę klimatu”.

„Chcemy do roku 2030 r. obniżyć w dużych miastach przynajmniej o połowę emisję CO2 w porównaniu z początkiem tego wieku. Chcemy, żeby miasta wcielały w życie tego typu rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska” – podkreślał Trzaskowski.

Jak poinformował, w czwartek Rada Miasta ma przyjąć uchwałę ws. strategii adaptacji do zmian klimatu. Dokument ten ma wskazywać działania zapobiegające i łagodzące negatywne skutki zmian klimatu, którymi są m.in. anomalie pogodowe. Strategia składa się z czterech głównych elementów, które zakładają inwestycje w odnawialne źródła energii, zieleń miejską oraz transport publiczny, a także walkę o czyste powietrze.

„Chcemy dopłacać i inwestować w OZE, w zeszłym roku dopłaciliśmy do 200 takich projektów, w tym roku już do 1700” – wskazał Trzaskowski. „Numer dwa to jest kwestia miejskiej zieleni. Ważne, żeby tej zieleni było jak najwięcej. Właśnie mam przy sobie dokument, w którym przekazujemy kolejne 20 ha do lasów miejskich, żeby tych nasadzeń było jak najwięcej” – dodał.

Mówiąc o walce z zanieczyszczeniem powietrza, Trzaskowski wskazał, że priorytetem jest likwidacja miejskich kopciuchów, a także podłączenie jak największej liczby mieszkań pod sieć ciepłowniczą. „Mówimy tutaj o naprawdę poważnych liczbach, bo ok. 4 tysięcy mieszkań będziemy do sieci podłączać” – wskazał.

Odnosząc się do kwestii transportu miejskiego w Warszawie, prezydent stolicy powiedział, że w tej chwili połowa stołecznych środków transportu nie generuje emisji żadnych gazów cieplarnianych. „Chcemy, żeby w najbliższych latach ten współczynnik zwiększył się do 60 proc.” – dodał. Poinformował też, że w ciągu najbliższych tygodni miasto podpisze umowę na ponad 100 nowych autobusów elektrycznych.

Trzaskowski podkreślił jednocześnie, że w kwestii klimatu prowadzi rozmowy z innymi europejskimi politykami. „Zależy nam na tym też, żeby było wsparcie bezpośrednio z unijnego budżetu dla miast na tego typu priorytety – z pominięciem rządu, dlatego że my wiemy lepiej, jak te pieniądze wydawać” – wskazał.

„Te cztery elementy, o których mówiłem, są pierwszym krokiem, dlatego że jesteśmy przez cały czas w kontakcie z innymi miastami, jesteśmy w kontakcie z instytucjami europejskimi, ale przede wszystkim jesteśmy w kontakcie z zaniepokojonymi obywatelami” – powiedział prezydent stolicy.

Polska Agencja Prasowa