Erdogan chce prosić Putina o tańszy gaz

16 września 2022, 18:00 Alert

Prezydent Turcji Erdogan poprosi Putina o zniżkę na gaz – podaje Bloomberg, powołując się na anonimowych wysokich rangą tureckich urzędników. Część dostaw ma być opłacona w tureckiej walucie.

Tureckie problemy gospodarcze

W tym roku Turcja spodziewa się problemów gospodarczych, a poważna deprecjacja liry potęguje problemy. Rosnące ceny energii na całym świecie tylko pogarszają sytuację. Inflacja w kraju przyspieszyła do 80 procent, a poparcie dla Erdogana spada.

Tureckie media poinformowały 16 września , że ​​kraj rozpoczął negocjacje z Rosją w sprawie dodatkowych dostaw gazu, które rozpoczną się wraz z sukcesem w uzgodnieniu cen. Wiadomo też, że równolegle kraj prowadzi podobne negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie importu skroplonego gazu ziemnego.

Prezydent Turcji, Recep Erdogan będzie prosił Putina o zniżkę rzędu 25 procent, jak podają Bloombergowi anonimowi tureccy oficjele. Ponadto Ankara jest zainteresowana opłacaniem części dostaw we własnej walucie – lirze tureckiej. W przededniu wyborów w Turcji Erdogan próbuje ustabilizować problematyczną sytuację w gospodarce za pomocą tańszych surowców energetycznych. W tym roku kraj będzie musiał zapłacić za gaz ponad 50 miliardów dolarów, a Rosja jest jego największym dostawcą energii.

Bloomberg/Szymon Borowski

Turcja obwinia Europę o kryzys energetyczny