Turcja zamroziła Turkish Stream

31 lipca 2015, 07:00 Alert

(Trend/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała wczoraj turecka gazeta Haberturk powołując się na swoje źródła w rządzie Ankara ,,zamroziła” projekt budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream.

Według gazety powodem zamrożenia projektu jest to, że obydwie strony nie mogą osiągnąć ostatecznego porozumienia w sprawie projektu.

Jak wcześniej poinformowało dziennikarzy źródło w rosyjskim ministerstwie energetyki Moskwa przesłała dla Turcji projekt umowy międzyrządowej dotyczącej budowy pierwszej nitki Turkish Stream. Natomiast w kwestii jego pozostałych nitek ma zostać przygotowany osobny dokument.

– Wysłaliśmy (projekt umowy międzyrządowej – przyp. red.) dotyczący pierwszej nitki. Strona rosyjska przygotowała swoje propozycje dotyczące pierwszej nitki Turkish Stream i przesłała ja dla strony tureckiej – powiedziało cytowane przez gazetę źródło.

Jak informował 25 maja BiznesAlert.pl w wywiadzie dla agencji Interfax turecki ambasador w Moskwie Umit Yardym powiedział, że budowa gazociągu Turkish Stream najszybciej może rozpocząć się po 2017 roku. Według słów dyplomaty Turcja oraz Rosja ,,nie osiągnęły jeszcze etapu odpowiedniego dla rozpoczęcia projektu”.

Na chwilę obecną Gazprom nie zwrócił się do tureckiego regulatora sektora energetycznego EMRA a bez jego licencji niemożliwa jest sprzedaż ropy oraz gazu a także transport węglowodorów przez tureckie terytorium o czym informował 28 maja BiznesAlert.pl.

Jak informowaliśmy dzień później rosyjski koncern nie zwrócił się także o ocenę oddziaływania środowiskowego niezbędnego dla rozpoczęcia budowy Turkish Stream.

Biegnący po dnie Morza Czarnego gazociąg ma liczyć 1100 km i będzie składał się z czterech nitek, które swój koniec mają znaleźć na granicy turecko-greckiej gdzie dostarczone będzie 47 mld m3 gazu. Rosjanie oczekują, że powstanie tam hub gazowy a państwa Unii Europejskiej zapewnią we własnym zakresie możliwości transportu gazu i jego przyjęcia na swoje terytoria. Międzyrządowa umowa dotycząca budowy Turkish Stream miała w założeniu zostać podpisana jeszcze w drugim kwartale bieżącego roku a pierwszy gaz ma popłynąć w grudniu 2016 roku.