Wójcik: Gazowe Eldorado w Turcji?

24 sierpnia 2020, 07:30 Energetyka

Prezydent Recep Tayyip Erdogan poinfomował oficjalnie 21 sierpnia, że turecki statek wiertniczy odkrył największe dotychczas podmorskie złoże gazu ziemnego na Morzu Czarnym. 

Prezydent Turcji Recep Erdogan. Źródło: Flickr
Prezydent Turcji Recep Erdogan. Źródło: Flickr

Nowy gaz nie zaszkodzi Turkish Stream

Złoża są szacowane na 320 mld m. sześc., nie można jeszcze określić ile gazu będzie można uzyskać z tego złoża. Turecki statek wiertniczy Fatih rozpoczął odwierty w  lipcu, w strefie Tuna-1, około 100 mil morskich na północ od wybrzeża Turcji, w zachodniej części Morza Czarnego. Obecnie wszystkie testy i prace inżynieryjne zostały zakończone, powiedział Erdogan. Dodał, że jest duże prawdopodobieństwo istnienia  w sąsiedztwie kolejnych złóż gazu ziemnego. Dlatego intensywne prace poszukiwawcze będą nadal prowadzone przez turecki statek wiertniczy Fatih.  

Turcja zamierza rozpocząć eksploatację odkrytego złoża w 2023 roku. Eksperci giełdy londyńskiej ocenili w sobotę, że jeśli gaz będzie mógł być wydobywany komercyjnie, Ankara w dużej mierze uniezależni się od importu z Iranu i  Rosji oraz Azerbejdżanu. Nie zrezygnuje jednak zapewne z korzystnej pozycji kraju tranzytowego szczególnie wobec rozbudowanej sieci przesyłowej dostarczającej gaz rosyjski rurami TurkStream do gazociągu Balkan Stream. Zmniejszenie wydatków na import gazu byłoby dla tureckiej gospodarki bardzo korzystne. W zeszłym roku import ten kosztował Ankarę 41 mld dol. i każdy spadek importu to poprawa stanu finansów publicznych oraz złagodzienie chronicznego głębokiego deficytu na rachunku obrotów bieżących Turcji. Analitycy ostrzegają jednak, że może minąć nawet dziesięć lat, zanim jakikolwiek gaz z Morza Czarnego trafi do sieci, a zbudowanie infrastruktury produkcji i dostaw będzie wymagać miliardów dolarów inwestycji.

Rośnie napięcie na Morzu Śródziemnym

Turcja prowadzi także poszukiwania węglowodorów na wschodnim obszarze Morza Śródziemnego – gdzie prowadzone przez statki wiertnicze Oruc Reis, Ataman i Cengiz Han operacje badawcze są niezgodne z prawem morskim i wywołują protesty Grecji i Cypru. W niedzielę (23 sierpnia) Erdogan powiedział, że Turcja przyspieszy te operacje poszukiwawcze. W tym celu przedłużyła do czwartku ( 27 sierpnia) swoje ostrzeżenie nawigacyjne (NAVTEX) dotyczące badań sejsmicznych złóż podmorskich  ropy i gazu ziemnego we wschodniej części Morza Śródziemnego, na południe od wyspy Kastellorizo. Trzem jednostkom poszukiwawczym towarzyszą okręty tureckiej marynarki wojennej, których obecność w rzeczywistości komplikuje próby badawcze, jeśli nie całkowicie je utrudnia zakłócając sygnały sejsmiczne. Ruchy tureckich okrętów są ściśle monitorowane przez okręty greckiej marynarki wojennej, którym towarzyszą fregata i dwie korwety francuskie.