AlertEnergetykaGaz.

Turcja uruchomi nowe złoże gazu w drugim kwartale 2023 roku

Flaga Turcji. Źródło: Public Domain Pictures

Flaga Turcji. Źródło: Public Domain Pictures

Minister energii i zasobów naturalnych Turcji Fatih Dönmez poinformował, że pole gazowe Sakarya (południowo-zachodnie wody Morza Czarnego), szacowane na 652 mld m sześc., jest gotowe do eksploatacji. Wydobycie ma wystartować w drugim kwartale 2023 roku.

Ostatnio statek wiertniczy Fatih odkrył 58 mld m sześc. gazu ziemnego na polu gazowym Çaycuma (ten sam obszar morski). Łącznie oba pola (położone poniżej 3,5 tys. m od powierzchni morza) zawierają złoża oszacowane na 710 mld m sześc. surowca. Na konferencji prasowej Dönmez przedstawił szczegóły handlowe i techniczne dotyczące tych złóż gazowych. Jednocześnie poinformował o “intensywnych pracach” nad budową instalacji przesyłu gazu z tych obu pól. Niektóre instalacje zostały już ukończone – m.in. główny gazociąg na ląd liczący 170 km. 

Odnosząc się do tureckich działań poszukiwawczych gazu na Morzu Śródziemnym, Dönmez powiedział, że statek wiertniczy Abdülhamid Han zakończył prace w odwiercie Yörükler-1 i kontynuuje prace w drugiej lokalizacji u śródziemnomorskiego wybrzeża Taşucu w Mersin. Dönmez podkreślił: „Będziemy kontynuować działalność poszukiwawczą i wiertniczą na naszym własnym szelfie kontynentalnym, w obszarze naszej państwowej jurysdykcji. Prace są prowadzone według rządowego biznesplanu. Gaz wydobywany z własnych zasobów znacząco wpłynie na zlikwidowanie deficytu obrotów bieżących budżetu państwa.” Podkreślił to również w ostatniej (26 grudnia 2022 roku) wypowiedzi dla mediów prezydent Erdogan. 

Minister Dönmez nie odpowiedział na pytanie kazachskiego dziennikarza, jakie znaczenie będzie mieć gaz z zasobów czarnomorskich dla ofert projektowanego hubu rosyjsko-tureckiego. 

Ostatnio sporo o hubie mówili Rosjanie. Tydzień temu, wicepremier Aleksander Nowak potwierdził, że oficjalny dokument w sprawie powołania wspólnego rosyjsko-tureckiego hubu gazowego zostanie przyjęty w 2023 roku. – Gazprom aktywnie współpracuje z odpowiednimi władzami w Ankarze nad stosownymi dokumentami obu państw. Szef Gazpromu Aleksiej Miller prowadzi rozmowy ze stroną turecką w tej sprawie – zaznaczył wicepremier. 

Nowak podkreślił, że hub gazowy w Turcji stworzy mechanizm kontroli cen tego surowca, ważny dla globalnego rynku gazu. 28 grudnia Aleksiej Miller po powrocie z Ankary potwierdził, że prace nad utworzeniem centrum gazu ziemnego w Turcji są mocno zaawansowane. – Decyzja została podjęta przez przywódców obu państw i rozpoczęliśmy jej praktyczną realizację – powiedział. Wspomniał przy tym, że Turcja wkrótce będzie miała własne znaczne zasoby gazu ziemnego.

Teresa Wójcik

Hub gazowy w Turcji tylko z Moskwą czy z innymi partnerami?


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X