Minister energii i zasobów naturalnych Turcji Fatih Dönmez poinformował, że pole gazowe Sakarya (południowo-zachodnie wody Morza Czarnego), szacowane na 652 mld m sześc., jest gotowe do eksploatacji. Wydobycie ma wystartować w drugim kwartale 2023 roku.
Ostatnio statek wiertniczy Fatih odkrył 58 mld m sześc. gazu ziemnego na polu gazowym Çaycuma (ten sam obszar morski). Łącznie oba pola (położone poniżej 3,5 tys. m od powierzchni morza) zawierają złoża oszacowane na 710 mld m sześc. surowca. Na konferencji prasowej Dönmez przedstawił szczegóły handlowe i techniczne dotyczące tych złóż gazowych. Jednocześnie poinformował o „intensywnych pracach” nad budową instalacji przesyłu gazu z tych obu pól. Niektóre instalacje zostały już ukończone – m.in. główny gazociąg na ląd liczący 170 km.
Odnosząc się do tureckich działań poszukiwawczych gazu na Morzu Śródziemnym, Dönmez powiedział, że statek wiertniczy Abdülhamid Han zakończył prace w odwiercie Yörükler-1 i kontynuuje prace w drugiej lokalizacji u śródziemnomorskiego wybrzeża Taşucu w Mersin. Dönmez podkreślił: „Będziemy kontynuować działalność poszukiwawczą i wiertniczą na naszym własnym szelfie kontynentalnym, w obszarze naszej państwowej jurysdykcji. Prace są prowadzone według rządowego biznesplanu. Gaz wydobywany z własnych zasobów znacząco wpłynie na zlikwidowanie deficytu obrotów bieżących budżetu państwa.” Podkreślił to również w ostatniej (26 grudnia 2022 roku) wypowiedzi dla mediów prezydent Erdogan.
Minister Dönmez nie odpowiedział na pytanie kazachskiego dziennikarza, jakie znaczenie będzie mieć gaz z zasobów czarnomorskich dla ofert projektowanego hubu rosyjsko-tureckiego.
Ostatnio sporo o hubie mówili Rosjanie. Tydzień temu, wicepremier Aleksander Nowak potwierdził, że oficjalny dokument w sprawie powołania wspólnego rosyjsko-tureckiego hubu gazowego zostanie przyjęty w 2023 roku. – Gazprom aktywnie współpracuje z odpowiednimi władzami w Ankarze nad stosownymi dokumentami obu państw. Szef Gazpromu Aleksiej Miller prowadzi rozmowy ze stroną turecką w tej sprawie – zaznaczył wicepremier.
Nowak podkreślił, że hub gazowy w Turcji stworzy mechanizm kontroli cen tego surowca, ważny dla globalnego rynku gazu. 28 grudnia Aleksiej Miller po powrocie z Ankary potwierdził, że prace nad utworzeniem centrum gazu ziemnego w Turcji są mocno zaawansowane. – Decyzja została podjęta przez przywódców obu państw i rozpoczęliśmy jej praktyczną realizację – powiedział. Wspomniał przy tym, że Turcja wkrótce będzie miała własne znaczne zasoby gazu ziemnego.
Teresa Wójcik