Turkmenistan szykuje plan uruchomienia dostaw gazu do Europy

21 lipca 2016, 12:15 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

Gazociąg Transkaspijski

Podczas odbywającego się w Aszchabadzie sprawozdawczego posiedzenia kierownictwa spółek wchodzących w skład Turkmengazu omówiono zadania związane z wypracowaniem przejrzystego systemu działań na rzecz realizacji projektów infrastrukturalnych. Dadzą one możliwość uruchomienia długoterminowych dostaw gazu ziemnego na rynek europejski.

W trakcie spotkania podsumowano efekty działalności spółek w pierwszych sześciu miesiącach 2016 roku. Określono priorytety na najbliższe miesiące, które uwzględniają realizację planów dotyczących rozwoju turkmeńskiego sektora naftowo-gazowego do 2030 roku.

Rozmawiano o przyśpieszeniu eksploatacji największych złóż gazu oraz decyzji odnośnie dywersyfikacji szlaków dostaw turkmeńskiego gazu na światowe rynki. Rozmowy pomiędzy Unią Europejską a Turkmenistanem w sprawie dostaw gazu do Europy trwają od 2011 roku. Strony omawiają projekt ułożenia Gazociągu Transkaspijskiego po dnie Morza Kaspijskiego do wybrzeża Azerbejdżanu. Z tego kraju surowiec może trafić do Turcji, która graniczy z państwami Starego Kontynentu. Baku poparło tę inicjatywę.