EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Tusk: Chcemy uniknąć drastycznych scenariuszy w Kompanii Węglowej

Po spotkaniu w Katowicach z górniczymi związkami zawodowymi premier Donald Tusk zapowiedział dalszą prace międzyresortowego zespołu ds. poprawy sytuacji w górnictwie.

– Zespół będzie pracował dalej tak, aby w kwestii zmian organizacyjnych w Kampanii Węglowej uniknąć scenariuszy drastycznych, w tym likwidacyjnych – zaznaczył szef rządu. – Zespół spotka się 16 czerwca, a spotkanie z moim udziałem i szerokiej delegacji związkowej odbędzie się 23 czerwca w Warszawie – zapowiedział.

Premier podkreślił, że handel węglem powinien być poddany pewnym regulacjom. – Nie chodzi o ograniczenie konkurencji, ale o zbudowanie pewnych standardów, m.in. poprzez certyfikacje i pilnowanie tego rynku przed nieuczciwą konkurencją – wyjaśnił szef rządu.

Jak poinformował Donald Tusk, dyskutowany był projekt utworzenia państwowych składów węgla. – Będziemy nad tym pracowali, czy będzie to nowa struktura, czy oparta na tych spółkach, które do tej pory zajmowały się handlem węglem – zaznaczył szef rządu. – Węgiel w Polsce to nie tylko zysk, ale także kategoria strategii energetycznej, nie mówiąc o elementach społecznych i kulturowych na Śląsku – powiedział premier.

Spotkanie w Katowicach to już czwarta tura rozmów premiera ze związkowcami poświęconych przyszłości branży górniczej. Szef rządu rozmawiał z górnikami 5 i 6 maja w Katowicach. Kolejne spotkanie odbyło się 16 maja w Warszawie.

Źródło: Kancelaria Premiera


Powiązane artykuły

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...

Udostępnij:

Facebook X X X