Tusk: Nord Stream 2 to największy błąd Angeli Merkel

29 listopada 2021, 06:15 Energetyka

Nord Stream 2 to największy błąd Angeli Merkel, która była bezradna wobec siły lobbingu niemieckich przedsiębiorców – powiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas konferencji w Gdańsku.

Donald Tusk
Donald Tusk. Źródło: Flickr

Donald Tusk zaznaczył, że z punktu widzenia interesów Unii Europejskiej, Nord Stream 2 jest złym projektem. Dodał, że Angela Merkel była bezradna wobec siły lobbingu rodzimych przedsiębiorców. – Przyznała to podczas jednej z naszych rozmów – powiedział.

Zdaniem Tuska, ciągła gotowość Niemców do współpracy energetycznej z Rosją może im szkodzić. – Robiłem wszystko, żeby uniezależnić Unię od dostaw gazu z Rosji, m.in. przez powołanie unii energetycznej, czyli wspólnotowego mechanizmu zakupu gazu – przypomniał były premier.

Podkreślił, że wiele państw członkowskich nie było jednak zainteresowanych „stworzeniem wspólnego oporu wobec budowy Nord Stream 2”. Wśród krajów, które nie miały nic przeciwko projektowi była m.in. Holandia, Austria i Węgry, a swoją neutralność podkreślały Czechy – wyliczył Donald Tusk.

Onet/Jędrzej Stachura

Nord Stream 2 będzie kością niezgody w koalicji, która przejmie władzę w Niemczech