Tusk: Polska to wzór dla Unii Energetycznej

1 kwietnia 2014, 13:25 Energetyka
Donald Tusk

Zdolność magazynowania Polski wzrośnie w tym roku do 2,9 mld m sześc. gazu. To efekt rozbudowy m.in. magazynu Husów na Podkarpaciu. Po zakończeniu inwestycji jego pojemność zwiększy się o 150 mln m sześc.

– Polska może być jak w soczewce przykładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas Unia Energetyczna – powiedział Donald Tusk, premier RP podczas wizyty w rozbudowywanym magazynie.

– Rozbudowa magazynu w Husowie, który dzięki unijnym funduszom powiększy się z 350 do 500 mln m sześc. jest elementem programu zwiększania pojemności podziemnych magazynów gazu. W tym roku osiągniemy zdolność magazynowania 2,9 mld m sześc. gazu. To wzrost o ponad 1 mld m sześc. od 2007 r. – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

W tym roku zakończy się również rozbudowa o ponad 600 mln m sześc. magazynu gazu w Wierzchowicach na Dolnym Śląsku. W kolejnych latach wzrośnie pojemność magazynów gazu w Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem i Brzeźnicy w Południowo-Wschodniej Polsce. Powstanie również nowy magazyn w Kosakowie koło Gdańska.

Wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu pomoże elastycznie reagować na ewentualne zakłócenia w regularnych dostawach tego surowca.

Koszt rozbudowy podziemnego magazynu gazu w Husowie wyniesie ok. 83 mln zł, z czego 38 mln zł to dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Zwiększanie zdolności magazynowych gazu ziemnego jest obok budowy terminalu LNG w Świnoujściu, terminalu naftowego w Gdańsku, rozbudowy połączeń sieci gazowych między państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz eksploatacji krajowych złóż gazu konwencjonalnego i łupkowego, ważnym elementem w umacnianiu polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Do 2020 roku inwestycje spółek z udziałem Skarbu Państwa w szeroko rozumianą energetykę wyniosą łącznie ok. 60 mld zł.