AlertAtomBezpieczeństwoEnergetyka

Rząd Tuska powoła zespół ds. reaktorów jądrowych Orlenu

Donald Tusk. Źródło Flickr

Donald Tusk. Źródło: Flickr

Dzisiaj odbyło się spotkanie Donalda Tuska, kandydata na premiera koalicji opozycyjnej, i potencjalnych ministrów jego rządu. Tusk zadeklarował powołanie komisji w sprawie naglących problemów, m.in. SMR-ów Orlenu.

Polska Agencja Prasowa (PAP) podaje, że dzisiaj miało miejsce spotkanie Donalda Tuska z potencjalnymi ministrami koalicji Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Nowej Lewicy. Potencjalny nowy premier powiedział, że podczas dzisiejszej narady przedstawił oczekiwania w stosunku do kandydatów na ministrów. Tematem były „gigantyczne wydatki, na jakie zdecydował się PiS w tych tygodniach i dniach po wyborach” cytuje PAP.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej rząd Tuska, w przypadku powołania stworzy zespoły do rozwiązywania konkretnych problemów. Jako jeden z najpilniejszych tematów wskazano decyzje w sprawie małych elektrowni atomowych (SMR) Orlenu.

– Mówię o bezprecedensowej i rujnującej dla państwa wymianie ciosów pomiędzy Orlenem i spółką utworzoną przez Orlen i prywatnego polskiego biznesmena. Ta spółka ma budować tzw. małe elektrownie atomowe, tzw. SMR-y. Rząd Mateusza Morawieckiego podjął niespodziewanie decyzję wbrew opinii ABW – przekazuje słowa polityka agencja.

Wczoraj, siódmego grudnia, resort klimatu wydał decyzję zasadniczą w sprawie SMR-ów mających powstać z inicjatywy Orlenu. Mowa o powstaniu mały reaktorów w sześciu lokalizacjach: Włocławku, Stawach Monowskich, Stalowej Woli, Ostrołęce, Nowej Hucie i Dąbrowie Górniczej. Obecny rząd, w najbliższym czasie, ma być obiektem głosowania w sprawie udzielenia mu wotum zaufania

Według tygodnika Polityka Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała negatywną opinię w sprawie budowy SMRów. Szczegóły są niejawne ze względów bezpieczeństwa. Do decyzji kontrwywiadu odniósł się Orlen Synthos Green Energy. Zadeklarował, że spółka będzie domagała się odtajnienia opinii służby.

– Biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcje medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW, uważamy, że działania te maja na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ – czytamy w komunikacie spółki.

Polska Agencja Prasowa / Orlen Synthos Green Energy / Marcin Karwowski

Orlen i Synthos wzywają służby do odsłonięcia kart w sprawie małego atomu


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X