– Z satysfakcją przyjąłem stanowisko premiera Viktora Orbana, wspierające naszą koncepcję Unii Energetycznej – powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Węgier.
Premierzy rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, w tym o projekcie Unii Energetycznej, planach na przyszłość w relacjach bilateralnych oraz współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
– Z wielką satysfakcją gościliśmy premiera Viktora Orbana, który już tradycyjnie po wygranych wyborach przyjechał do Warszawy, jako do pierwszej stolicy po wygranych wyborach. To potwierdza przyjacielską relację między państwami i świetną współpracę między rządami – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Szef rządu podkreślił, że współpraca węgiersko-polska daje dobre rezultaty, także we współpracy regionalnej m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
– Z satysfakcją przyjąłem stanowisko premiera Viktora Orbana, wspierające naszą koncepcję Unii Energetycznej. Te dwa cele, jakie nam przyświecają, są celami wspólnymi, a więc dywersyfikacji i niezależności energetycznej dla naszych państw i dla całej Unii Europejskiej – podkreślił polski premier.
Szefowie rządów rozmawiali również o aktualnej sytuacji na Ukrainie. Zdaniem premiera Tuska współpraca polsko-węgierska powinna przyczynić się do rozładowania kryzysu ukraińskiego. – Mamy podobne poglądy i wyzwania wobec tego, co się dzieje wokół naszych granic. Oba państwa są zainteresowanie pokojowym rozwiązaniem tej sytuacji. Wspieramy działania wspólnoty międzynarodowej, które zapobiegną dalszym dramatom – mówił szef rządu.
Donald Tusk wysoko ocenia przewodnictwo Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. Dodał, że przypadła ona na trudny moment. – Grupa Wyszehradzka utrzymała swój status w Europie dzięki temu, że prezydencja stanęła na wysokości zadania. Grupa Wyszehradzka stała się takim formatem, który potrafi realizować praktyczne przedsięwzięcia m.in. te, które dotyczą wspólnej polityki energetycznej.
Wizyta premiera Viktora Orbana w Polsce jest jego pierwszą wizytą zagraniczną po wygraniu wyborów parlamentarnych w kwietniu 2014 r. Od 1 lipca 2013 r. Węgry pełnią roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. W lipcu 2014 r. przewodnictwo przejmie Słowacja.