Twitter powalczy z fake newsami o inwazji Rosji na Ukrainie

21 maja 2022, 06:15 Alert

Twitter poinformował, że wprowadzi etykiety ostrzegawcze, które mają pomóc w walce z dezinformacją o sytuacji na Ukrainie. Ostrzeżenia ograniczą rozpowszechnianie fałszywych informacji, które po publikacji zazwyczaj muszą być dementowane przez grupy humanitarne lub inne wiarygodne źródła.

Źródło: Freepik
Źródło: Freepik

Walka z dezinformacją wokół rosyjskiej inwazji na Ukrainę ma być częścią nowej polityki Twittera. Platforma chce wprowadzić nowy system, który będzie ostrzegał użytkowników, że dany post naruszył zasady Twittera. Użytkownicy w dalszym ciągu będą mogli zobaczyć daną wiadomość. Co ważne, post z oznaczeniem o możliwej dezinformacji nie będzie mógł być retweetowany.

– Takie podejście może być skutecznym sposobem na interwencję w celu zapobiegania szkodom, przy jednoczesnym zachowaniu i ochronie wolności słowa na Twitterze – powiedział Yoel Roth, szef ds. bezpieczeństwa na Twitterze.

Oficjalne profile rządowe i różne organizacje otrzymają możliwość dodawania etykiet, jeśli stwierdzą, że wiadomość jest niezgodna z prawdą.

Reuters/Jędrzej Stachura

Stachura: Twitter będzie wisienką na torcie Elona Muska