AlertEnergetyka

Ministerstwo klimatu chce walczyć z ubóstwem energetycznym, a nie rozsypywać pieniądze z helikoptera

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

Resort klimatu zmienia filozofię walki z kryzysem energetycznym. Liczy na to, że ceny rynkowe będą spadać, a pomoc skieruje głównie do ubogich energetycznie. – Widzimy przestrzeń do dalszej obniżki cen energii – oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

– Przedmiotem naszych rozmów w Unii Europejskiej w czasie prezydencji Polski będzie nowa odsłona sprawiedliwej transformacji, która nie będzie już mówiła tylko o sektorze, ale także o ubóstwie energetycznym i o tym, że musimy mieć zgodę społeczną na zmiany – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wzrost ubóstwa energetycznego w scenariuszu bazowym z 9 do 11 procent odnosi się do obecnych uwarunkowań i wynika ze zmiany metodologii.

– Mieliśmy model dosypywania wszystkim po trochu zamiast zwiększenia wsparcia uboższym – przyznała minister Hennig-Kloska.

– Jesteśmy w stanie zwalczyć ubóstwo energetyczne stawiając na wycelowane rozwiązania systemowe zamiast rozrzucania pieniędzy z helikoptera – powiedziała wiceminister Urszula Zielińska na spotkaniu z dziennikarzami.

Ministerstwo klimatu i środowiska zapowiedziało na marzec przedstawienie założeń wsparcia w kryzysie energetycznym po 30 czerwca 2024 roku, które zakłada mrożenie cen energii, gazu oraz ciepła. Przekazało swe wytyczne resortowi finansów, który oceni możliwości budżetowe.

Wojciech Jakóbik

Enea prezentuje wyniki finansowe z I półrocza 2022 roku (NA ŻYWO)


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X