AktualnościBezpieczeństwo

UE chce zakazać rosyjskim tankowcom żeglugi po Bałtyku i Morzu Północnym

Tankowiec Eagle-S, należący do rosyjskiej floty cieni, który został zatrzymany przez Finlandię. Rosja prowadzi operacje hybrydowe m.in. uszkadzając podwodną infrastrukturę i zagłuszając sygnał GPS. Źródło: PAP/EPA

Unia Europejska przygotowuje nowy pakiet sankcji wymierzony w tzw. rosyjską „flotę cieni”. Zakaz ma objąć 25 tankowców, które nie będą mogły wchodzić do europejskich portów ani korzystać z usług firm z państw członkowskich.

Zgodnie z dokumentem Komisji Europejskiej, sankcje obejmą jednostki podejrzane o uczestnictwo w procederze omijania ograniczeń nałożonych na eksport rosyjskiej ropy naftowej. Łącznie na czarnej liście może znaleźć się nawet 149 statków.

Po wpisaniu na listę, objęte nią tankowce nie będą mogły zawijać do portów UE oraz korzystania z usług europejskich podmiotów – takich jak ubezpieczenia, serwisowanie jednostek czy operacje bunkrowania paliwa.

Działania UE wpisują się w szersze wysiłki Zachodu na rzecz uszczelnienia sankcji nałożonych po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę. Dotąd jednym z głównych wyzwań pozostawał transport ropy z pominięciem mechanizmów kontroli cen oraz rejestrowanych przepływów morskich. Rosja korzystała m.in. z portów w Indonezji, w tym Karimun, aby przekierowywać ładunki do krajów trzecich.

Według danych systemów śledzenia żeglugi, tylko 12 maja w Zatoce Fińskiej znajdowało się 11 rosyjskich tankowców, a dwa kolejne operowały w zachodnim Bałtyku. Dodatkowych 12 jednostek zidentyfikowano u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

W kontekście planowanych restrykcji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał, że partnerzy zachodni wielokrotnie deklarowali gotowość zaostrzenia sankcji w przypadku odmowy wstrzymania działań zbrojnych przez Rosję. Nowe ograniczenia wobec „floty cieni” mogą stanowić kolejny etap presji gospodarczej na Kreml.

EUobserver / TSN / Hanna Czarnecka  


Powiązane artykuły

Groźne słowa dowódcy NATO w Europie. Padła data wojny światowej

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Alexus Grynkewich uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie...
Karol Nawrocki. Fot. PAP/Piotr Nowak

Ważny krok w sprawie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

W Monitorze Polskim opublikowano w sobotę postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego. Marszałek podpisał postanowienie 7...

Niemcy i Czechy skracają dystans. Powstanie transgraniczny tunel

Czeski rząd zatwierdził budowę transgranicznego tunelu kolejowego, co przyczyni się do realizacji szybkiej linii kolejowej Drezno-Praga. Projekt ten, uważany za...

Udostępnij:

Facebook X X X